Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NAUSIKA, DÍVKA Z KNOSSUIvona Březinová

Zřejmě v reakci na odezvu, s jakou se mezi mládeží setkal románový cyklus Hunger Games Suzanne Collinsové, se Ivona Březinová rozhodla plasticky přiblížit všední tvář civilizace, jež dospívající kdysi vystavovala neméně drsným zkouškám. A to katastrofa zatím ani nebyla v dosahu. Zručná autorka vpřádá mezi antické mýty zasazené na ostrov Kréta v časech jeho minojské slávy drama dívky Nausiky, kterou matka Kalliope odložila a raději předstírala smrt novorozené dcerky, aby zabránila tomu, že ji dítě odeberou kněžky pěstující krvavý býčí kult k poctě boha moří Poseidona. Podobenství o tom, zda se v aréně starořeckého polyteismu dalo protivit úradku bohů a čelit jim svobodnou vůlí jedince, vyniká přístupným, a přece vznešeným jazykem. Ambiciózní prozaický tvar umocňují Nikkarinovy ilustrace připomínající tarotové karty, popřípadě secesně tónované obrazy ze života kultury, která možná byla onou Atlantidou.

Ivona Březinová (1964) vystudovala bohemistiku na PedF UJEP v Ústí nad Labem. V letech 2008–2011 vedla katedru tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Její autorské rozpětí je už od 90. let široké: sahá od pohádek, přes příběhy ze života dětí a dospívajících až k žánru fantasy. Četná ocenění kritické obce si vydobyla sociálně motivovanými díly, v nichž sleduje život znevýhodněných (Začarovaná třída, 2002; Zlatá stuha, nominace na Magnesii Literu a zápis na Čestnou listinu IBBY; Držkou na rohožce, 2010), téma nebezpečných závislostí (trilogie Holky na vodítku, 2002–2003), stáří a nemoci (Lentilka pro dědu Edu, 2006) či fyzického a smyslového handicapu (Útěk Kryšpína N., 2014). Za román o soužití s autistickým sourozencem Řvi potichu, brácho (2016) získala Zlatou stuhu a nominaci na Magnesii Literu.

Nikkarin (vl. jm. Michal Menšík, 1987) vytváří vesměs autorské komiksy (vedle kresby píše i scénáře). Knižně debutoval třemi svazky rozsáhlého autorského komiksového projektu 130: Odysea (2009), Hodní, zlí a oškliví (2010) a Čas hvězdoplavců (2015). Do fantasy světů se vydal v parodickém, videoherní estetikou a motivikou syceném komiksovém románu Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu (2019). Pro časopis Čtyřlístek vytváří od roku 2016 seriál Hubert & Hugo (knižní soubor prvních jedenácti příběhů vyšel v roce 2021), do časopisu Raketa přispíval Dobrodružstvími Rockyho a Terky a seriálem Uno, Duo, Tria (souborně 2022), aktuálně i do nového sešitového vydání Rychlých šípů seriálem Plantážníci (2022). Ilustroval několik knih pro děti: mj. Železného muže od Teda Hughese (2014), Pána a vrabce Marky Míkové (2017) či volnou sérii populárně naučných knih Terezy Dvořákové Jak vznikl film (2017), Jak se dělá film (2019) a Co byla a co je televize (2020).

NAUSIKA, DÍVKA Z KNOSSU
Ilustrátor: Nikkarin
248 stran
Praha, Albatros 2015
ISBN:978-80-00-04145-2
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace