Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NÁŠ DVŮR MÁ TAJEMSTVÍMichaela Fišarová

Titul novely bezesporu dětského čtenáře přiláká – a stejně tak zápletka, protože touha mít domácí zvířátko a starat se o něj odedávna testuje pečovatelské instinkty. Autorka pozvolna odkrývá tajemství, na které Ondra s Johankou narazí na dvorku jednoho domu na pražské periferii. Úkryt svede dohromady trojici přátel, která se zprvu zaměřovala na pomoc tomu nejslabšímu. Vlídná ponaučení i autentické dialogy vyvracejí mylné představy každého z aktérů, a tak Ondra po napínavém dobrodružství už zcela jinak vnímá svého bratránka, s nímž se kvůli nemoci v rodině jenom velice nerad dělil o nedotknutelný pokoj. A právě o sdílení radostí a strastí v příbuzenských i kamarádských vztazích vypovídá autorčina próza přirozeně, nenásilně, ba s obdivuhodným citem.

Michaela Fišarová (1971) vystudovala PedF UK, absolvovala roční stáž na pražské DAMU a studium angličtiny na Stoke-on-Trent College. Učí na základní škole a hraje v nově vzniklém pražském divadle Troníček. Za prvotinu Nikolina cesta (2012) byla oceněna Zlatou stuhou 2013. V současné české literatuře pro mládež reprezentují její knihy málo obsazený žánr sociální prózy. S ilustrátorkou Anetou Žabkovou připravila pro budoucí školáky dvojici knížek A–Ž půjdeš do školy: Pro kluky, co se neztratí a A–Ž půjdeš do školy: Pro holky, co se neztratí (obě 2016).

Markéta Vydrová (1968) studovala zahradní a krajinnou architekturu na VŠZ, avšak převážila u ní touha věnovat se knižní ilustraci. Jejím prvním ilustrátorským počinem byla kniha veršů pro děti Na co hrají varani (2004, s manželem Danielem Vydrou). Výtvarně doprovodila stovku knížek pro děti nebo učebnic – obvykle spolupracuje s Martinou Drijverovou, Milošem Kratochvílem, Danielou Krolupperovou, Davidem Laňkou a Zuzanou Pospíšilovou.

NÁŠ DVŮR MÁ TAJEMSTVÍ
Ilustrátor: Markéta Vydrová
148 stran
Praha, Albatros 2015
ISBN:978-80-00-04078-3
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace