Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Naprostá šílenostTereza Kopecká - Tomáš Kopecký

Sedmnáctiletou Annu trápí úzkostné stavy, léky zabírají jen tak trochu a vykročit každý den do nebezpečného světa tam venku představuje někdy až nadlidsky obtížný úkol. Vyrazit za takových okolností na neplánovaný výlet dodávkou, a to ještě s čerstvým maturantem Maxem, kterého Anna zná spíš jen od vidění, ze společných cest do školy, to už je opravdu naprostá šílenost.

Křehké komiksové vyprávění Terezy a Tomáše Kopeckých osloví citlivým vystižením Anniných strachů a nejistot, které jistě nebudou vzdálené mnoha čtenářům. Tato specifická obdoba letního „road movie“ výborně funguje kvůli kombinaci uvěřitelného, civilního a nepřepjatého, v mnoha momentech ale přesto překvapivého vyprávění s příjemně odlehčenou, místy až úsměvně karikaturní kresbou. Omezená barevnost, přeskakující mezi fialovou, tyrkysovou a červenou, funkčně odkazuje k Anniným aktuálním pocitům a dodává komiksu na působivosti a výrazové suverenitě.

Tereza Kopecká (1984) debutovala v roce 2019 knihou Emin vánoční deník, od té doby vydává průměrně dva až tři příběhy pro děti ročně, nejčastěji s ilustracemi Tomáše Kopeckého (např. Róza, Háňa a tajný život lesa, 2020; Morčák Pip a spol.: kamarádi až za hrob, 2021; Berta puberta: moje zakuklená sestra, 2022). Za scénář ke komiksu Naprostá šílenost obdržela komiksovou Cenu Muriel 2021.

Tomáš Kopecký (1982) pracuje jako knižní a herní ilustrátor. Kromě společných knih s Terezou Kopeckou ilustroval např. tituly Hmyzí hotel (2019, autorky Petra Bartíková, Helena Haraštová a Markéta Nováková) a Jak vidí zvířata (2021, napsala Marie Kotasová Adámková), výtvarně pojednal a koncipoval i čtveřici krátkých interaktivních vyprávění pro nejmenší Kamarádi z lesa (texty Petra Bartíková, 2020).

Naprostá šílenost
Ilustrátor: Tomáš Kopecký
120 stran
Praha, Paseka a Pasparta 2021
ISBN:978-80-7637-217-7 (Paseka, Pasparta)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace