Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Nad večerní černíMichal Štěpánek

Velkoformátové černobílé leporelo sympatického nováčka na vydavatelské scéně, který se stal i tvůrcem libreta, vsadilo na prostý, ale o to účinnější námět. Večer, jenž padl na typické české panelákové sídliště, může být i pro malou tmu z bytu číslo 11 skličující, obzvlášť pokud je neduživá a průhledná, tudíž všem protřelejším tmám pro smích. Co je zapotřebí, aby prostoupila do dalších pater, slila se kupříkladu s kamarádkou ze čtrnáctky a spolu zahalily lidské sny tmavotmavým závojem, jak se na noc sluší? „Nasviť a zhasni!“ vybízí děti svazek opatřený luminiscenčním tiskem písmen i obrazů, protože skrývá víc, než se napohled zdá. A pro chvíle společného pročítání s rodiči posílá nádavkem symbolický vzkaz: strach občas sedne na každého a každý ho taky umí překonat. Jen ze sebedůvěry vyvěrá poznání a vůle vytvářet kolem sebe zázraky – což dokládá i tento výpravný titul, kterému na svět pomohlo skupinové financování.

Michal Štěpánek (1984) studoval FHS ZČU v Plzni a nyní pracuje v pojišťovnictví. Literárně debutoval roku 2014 básnickou knihou Svítání, jeho tvorba je dále zastoupena v almanachu Řezbáři stínů (2016). Editorsky a vydavatelsky se podílel na antologii Básníci Strakonicka (2017). Dlouhodobý zájem o buddhismus podle Františka Drtikola se odráží také v jeho další knize pro děti: Světlo v klíčové dírce (2018).

Nikola Logosová (1992), absolventka VŠUP, se věnuje knižní ilustraci, grafice a tvorbě plakátů. V roce 2017 byla nominována na výroční cenu Czech Grand Design v ilustrátorské kategorii. Její cestovní deník New York Zine byl poctěn prémií Nejkrásnější česká kniha roku 2018. Za obrazové pojetí uměleckonaučné encyklopedie Pozor doktor! (2018) obdržela Zlatou stuhu. Dále doprovodila např. knížku veršů Robina Krále Rekomando (2015), novelu Lukáše Csicselyho Předvečer svatého Mikuláše (2017) či prózu Petry Soukupové Klub divných dětí (2019). Její kresby zdobí i překlad (č. 2020) pohádkové knihy Gertrude Steinové Svět je kulatý.

Nad večerní černí
Ilustrátor: Nikola Logosová
12 nečíslovaných stran
Strakonice, Lux 2020
dětské skládanky a leporela
ISBN:978-80-906919-2-6
Věk: (OD 3 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace