Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

NA DLOUHOU TRAŤRobin Král

V sedmém sešitku řady Mikroliška, kapesní edice próziček a básniček vhodných pro četbu dětí v pohybu, vytvořil oceňovaný autor obdobu zdravovědného evergreenu Josefa Kožíška Polámal se mraveneček pro naši uřícenou dobu. Sportovkyně Šárka při návratu ze závodů nedávala na ulici pozor a po srážce s tramvají se téměř podruhé narodila. V nemocnici, doma i na opatrných výletech prožívá rekonvalescenci na hraně černého humoru, avšak ten podle Andrého Bretona odedávna léčí. Robin Král svolává dívčiny neposlušné končetiny pravidelným veršem střídavé délky s využitím situací, v nichž se komicky ozývá idiomatika češtiny („noha na volné noze“, „ruce to nemají v rukou“), aby její tělo vrátil zase do života. Povel „Kluci, pozor, červená!“ už dodávat nemusí – poradil si bez poučování.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii
pro nejmenší. Svět dětských snů a přání zachytil v poetických pásmech Z Kroměříže do Paříže (2011), Tonča a krasojezdec (2019) či v netopýří hříčce Ferdinande! (2013).
Veřejnost i kritiky zaujal Vynálezáriem, básněmi rozličných forem, ilustrovanými Janou Hruškovou (Magnesia Litera 2016). Překvapil vtipným leporelem Jsou tam kuny
(2021, ilustrace Ester Nemjó).

Tereza Ščerbová (1982) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Spolupracuje s tištěnými literárními časopisy, vedle knižních ilustrací (vlastní autorské projekty v nakladatelství Běžíliška a Host, knihy Petry Soukupové) se věnuje také malbě a designu. Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu.

NA DLOUHOU TRAŤ
Ilustrátor: Tereza Ščerbová
28 nečíslovaných stran
Praha, Běžíliška 2016
ISBN:978-80-906112-7-6
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace