Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MukumúLucie Šavlíková

Jeden den očima děvčátka ve větrném a deštivém počasí na odlehlém ostrůvku kdesi uprostřed severského oceánu. Holčička, matka, otec, tři krávy, kočka, velký černý pták, tuleni, kteří se občas vynoří nad mořskou hladinu, a fiktivní zvířátko nakreslené do písku jsou aktéry melancholického příběhu, v němž se o jediný explicitní zvrat postará dravec, když nečekaně unese kočku… Přesto kniha srší nevyslovenými emocemi mezi rodiči, které se dají vyčíst z ilustrací i z naivního komentáře malé vypravěčky. V opakujících se všedních činnostech zaměřených na obstarávání základních životních potřeb postavy stoicky čelí drsnému klimatu a tíze osamění. Naštěstí je tu dětská fantazie, schopná přičarovat neviditelného ochránce rodinné pohody. Knižní adaptace stejnojmenného animovaného snímku Pavly Baštanové se od filmové předlohy liší živější barevností a vypravěčskou promluvou, díky nimž se tento obrazový narativ přibližuje i nejmladšímu publiku.

 

Lucie Šavlíková (1970) po studiích angličtiny a francouzštiny na FF UK pracovala jako překladatelka, časopisecká (100+1 zahraniční zajímavost) a nakladatelská redaktorka (Albatros, Mladá fronta, Euromedia Group – Pikola). Beletristicky debutovala jezevčí skorodetektivkou Černobílé prázdniny (2018) s ilustracemi Ilony Komárkové, s níž vytvořila i další zvířecí pohádku Strach má velké uši (2020). Knihu Princezna Adélka a modrý jednorožec (2019) vydala v edici Dětské knihy se jmény její domovská Pikola.

Pavla Baštanová (1992) vystudovala klasickou animaci na UTB a následně filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Nyní je doktorandkou na PdF UP. Působila jako učitelka výtvarné výchovy, lektorka volnočasových výtvarných kurzů, věnuje se animační a ilustrátorské tvorbě. Přispěla do kolektivního alba Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018) a do encyklopedie osudů neobyčejných žen Kapky na kameni (2019). S absolventským filmem Mukumú (2017) sklidila úspěch na domácí i zahraniční scéně.

Mukumú
Ilustrátor: Pavla Baštanová
48 nečíslovaných stran
Praha, Argo 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3282-3
Věk: (OD 5 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace