Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MŮJ STÁT – PUTOVÁNÍ ZA ČESKÝMI PATRONYMARTIN VELÍŠEK – MILAN STARÝ

Když se páťáci Eliška a Tomáš i jejich průvodce český lev dají na pražském Václavském náměstí do řeči s koněm z Myslbekova bronzového sousoší, je načase poznat i jezdce v sedle oře a další postavy kolem podstavce. Druhý svazek cyklu Můj stát, jenž si předsevzal posílit kulturní povědomí nejmladší generace o symbolech české státnosti, totiž přibližuje život a dílo pětice zemských patronů. Světci Václav, Ludmila, Vojtěch, Prokop a Anežka drží nad naší vlastí pomyslnou stráž coby ideály ctnostného života. Výjimečnou pozici si vydobyli milosrdenstvím i zázraky nehledě na to, že tři z nich pocházejí z vládnoucího rodu, tři se už zamlada zaslíbili Bohu a tři zahynuli násilnou smrtí. Medailony sestávající z encyklopedického výkladu doplněného komiksovými stripy upozorňují na rozpory ve středověkých legendách, na atributy zařazených světců a v kostce shrnují výsledky antropologických bádání nad jejich ostatky. Každou z pěti kapitol završuje ilustrovaný slovníček klíčových dobových reálií a pojmů, v němž spolutvůrci památku ochránců země české nadále polidšťují, aniž by je sráželi z piedestalu.

Martin Velíšek (1968), rodák z řeckých Athén, absolvoval AVU v ateliéru malby a konceptuálních tendencí. Své grafiky s náměty antropomorfizované zvířeny, v zahraničí mnohokrát oceněné, vystavuje samostatně i v rámci společných prezentací. Na akademické půdě PedF UK se zabývá též teorií umění: s Miroslavem Petříčkem vytvořil soubor esejů Pohledy, které tvoří obrazy (2012). Zasloužil se o libreta popularizačních programů v Národním muzeu a Národním technickém muzeu. S Milanem Starým spolupracoval na svazku Můj stát – Putování s českým lvem za sedmi státními symboly (2016) a na programu stálé dětské expozice Příběh Pražského hradu.

Milan Starý (1970) po absolvování češtiny a výtvarné výchovy na PedF UK působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000 je výtvarníkem na volné noze: spolupracuje s novinami a časopisy, spoluorganizuje výtvarné dílny, pro přední pražská nakladatelství ilustruje tituly zpravidla uměleckonaučného a odborného zaměření. Na poli literatury pro děti vtiskl podobu populární dvojici dětských hrdinů ze série Pachatelé dobrých skutků (2009–2011) Miloše Kratochvíla. Často kresbami doprovází knížky své manželky Ester Staré.

MŮJ STÁT – PUTOVÁNÍ ZA ČESKÝMI PATRONY
Ilustrátor: Milan Starý
92 stran
Praha, Pikola a Dny české státnosti 2017
ISBN:978-80-904980-3-7 (Dny české státnosti))
ISBN:978-80-7549-506-8 (Pikola)
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace