Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MOTÝL, KTERÝ NEUMĚL LÉTATANETA FRANTIŠKA HOLASOVÁ

Ani další literárně-výtvarný počin úspěšné ilustrátorky Anety F. Holasové neopouští svět hmyzu a nerezignuje na ponaučení. Skládané leporelo v pouzdru poeticky oslavuje životní cyklus a prospěšnost bource morušového. Vypráví pohádku o splněném snu o létání a podává výklad o původu hedvábí. Příběh titulního motýla sledujeme výhradně z jeho perspektivy – je to on sám, kdo promlouvá ke kamarádům a vysvětlí, jak se z vajíček líhnou housenky a jak se z jejich kokonů odmotává jemné vlákno. Také svět, v němž žije, vnímáme skrze hravé ilustrace jeho optikou: listy morušovníku tvoří málem neproniknutelnou džungli, hedvábná látka na balon působí jako rozvinutá plachta. Holasová má přirozený cit pro barvy a proporce, motýly i housenky portrétuje s nebývalým vtipem a citem pro trefný detail a dynamické scény.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), přeloženou do několika jazyků. Vedle autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu
(Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala např. Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna (Medvídek Popo, 2019) a předchozí příběh Sofinka a záhadné zvířátko (2021).

MOTÝL, KTERÝ NEUMĚL LÉTAT
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
12 nečíslovaných stran
Praha, Albatros 2019
ISBN:978-80-00-05199-4
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace