Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Morgavsa a Morgana - Princezna čarodějkaPetr Kopl

Morgavsa & Morgana je nejrozsáhlejší komiksová série plodného tvůrce zábavných komiksů pro děti, často parafrázujících a parodujících slavné literární předlohy. Zde se Kopl inspiroval artušovskou legendou, děj se však odehrává dříve. Zhruba desetiletá Morgana, která se pod vedením mnohem starší Morgavsy (to už je Koplova vlastní postava) teprve učí čarovat, naznačuje překvapivé dovednosti a ještě větší možnosti. Starší nebo sečtělejší čtenáři povětšinou tuší, kam Kopl míří, ale důležitá rozporná postava z příběhů krále Artuše zatím zůstává nevinnou, snad trochu zlobivou holčičkou, která sice své zkušenější společnici většinou spíše sekunduje, v rozhodujících momentech děje však přebírá iniciativu. Děti artušovské legendy ani nemusejí znát, přesto je bude příběh bavit a zajímat. Obě hrdinky se vydávají na dlouhou cestu plnou nepředvídaných dobrodružství a setkání, humorných i akčních. Kopl umně zakomponoval různé zdánlivě epizodické motivy a postavy do ústředního příběhu, děj oživuje různými popkulturními vsuvkami a citacemi a míří k dobře připravené pointě finálního střetu. Kniha je vyvrcholením třísvazkového příběhu (předtím knihy Dračí chůvy a Živelné měňavice, obě 2019), dobrodružství obou hrdinek však pokračuje dál na stránkách časopisu Čtyřlístek.

Petr Kopl (1976) se narodil v Třebíči, kde také vystudoval obchodní školu. Velmi záhy si začal budovat kariéru ilustrátora a komiksového kreslíře. Je autorem téměř dvou desítek autorských komiksových knih (mj. Tři mušketýři, 2010, Pes Baskervillský, 2011, Štěky Broka Špindíry, 2012, Kronika vzkříšence, 2014, Komiksový náčrtník, 2018, Pérák, 2019, Dechberoucí zázrak, 2020), další knihy a učebnice ilustroval. Věnuje se grafice v reklamní agentuře a s hereckou společností De Facto Mimo procestoval mnoho zemí. Zvítězil ve čtenářské anketě Fabula Rasa v kategorii nejlepší český scenárista (2012, 2013) a nejlepší český kreslíř (2012, 2013, 2014). Za knižní vydání série Morgavsa & Morgana obdržel v roce 2020 cenu Muriel za nejlepší komiks pro děti.

Morgavsa a Morgana - Princezna čarodějka
Ilustrátor: Petr Kopl
80 stran
Praha, Grada 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-271-1778-9
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace