Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MOLIÈRE & PIERRE CORNEILLE, JEAN RACINE – 7 PŘEVYPRÁVĚNÝCH HER V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECHRENÁTA FUČÍKOVÁ

Druhý svazek originálně koncipované ediční řady Největší dramatici, která adaptuje klenoty světového dramatického umění, oděla autorka do kardinálského šarlatu s předěly v královské modři. Výběr barev předznamenává, že v 17. století tahali za zákulisní nitky dějin do značné míry právě vrcholní představitelé církevní a světské moci. Na pomyslné jeviště s nimi však vstupují také dvořané, jejich přiznané i utajené milenky, děti, neurozené služebnictvo a hlavně archetypální postavy sedmi divadelních her, jejichž autory jsou Corneille, Molière a Racine. Jádro knihy představují zápletky pěti Molièrových komedií, rozehrané prostřednictvím komiksu a zpracované jemnou proškrabávanou technikou. V kultivovaném tvaru přizdobeném dobovou patinou promlouvají hrdinové francouzského Velkého století k dnešním adresátům živým jazykem o nadčasových problémech. Schopnost skloubit naučnou a beletristickou složku v čtenářsky atraktivní celek ocenila odborná porota nominací na Zlatou stuhu v kategorii výtvarné a udělením Zlaté stuhy v literární části soutěže.

Renáta Fučíková (1964) se po absolutoriu VŠUP začala věnovat knižní ilustraci, literární a výtvarné tvorbě, jež zahrnuje i užité umění. Od roku 2016 působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Ilustruje pohádky, pověsti a knížky o folkloru, například Pohádky Oscara Wildea (1995), Příběhy českých knížat a králů (2007) Aleny Ježkové, Čínské pohádky (2007) nebo Příběhy dvanácti měsíců (2015) Josefa Krčka. V nakladatelství Práh vydává sérii autorských knih Největší Češi, k nimž se řadí Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Antonín Dvořák (2012) a Karel IV. (2016). Zájem o dějiny vyústil v její tvorbě v monumentální uměleckonaučné pojednání Historie Evropy – Obrazové putování (2011, s D. Krolupperovou) a v historickou koláž Praha v srdci (2015, nominace na Magnesii Literu). Za knihu Vyprávění ze Starého zákona (1998) získala zápis na Čestnou listinu IBBY a Grand Prix na Bienále ilustrace v Teheránu. Za první svazek série Největší dramatici věnovaný Shakespearovi (2017) obdržela další Zlatou stuhu v uměleckonaučné kategorii. Je též laureátkou Grand Prix z letošního Bienále ilustrace v Záhřebu.

MOLIÈRE & PIERRE CORNEILLE, JEAN RACINE – 7 PŘEVYPRÁVĚNÝCH HER V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECH
192 stran
Praha, Vyšehrad 2017
ISBN:978-80-7429-898-1
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace