Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MojenkaOlga Stehlíková

Mojenka je jedenáctiletá školačka, která vyrůstá nedaleko Prahy jako jedináček a nade vše miluje přírodu – zahradu a les, které obklopují dům, v němž s rodiči žije, ale obdivuje také keporkaky a delfíny. Lásku ke zvířatům v ní zažehla maminka, přírodovědkyně, která přednáší na vysoké škole a odmala svou dceru Magdalénu učí poznávat a ochraňovat přírodu, a také být odvážná a soběstačná. To vše Mojenka zúročí, když jednoho podzimního dne maminka musí na operaci a od té doby začíná její těžký boj s rakovinou. Olga Stehlíková zpracovává toto citlivé téma s mimořádnou empatií – díky postavě tatínka nerezignuje na humor, dívčiných znalostí využívá i k jemnému, obraznému vysvětlování (maminčina nemoc se projevuje jako hálky na listech stromů). Vyprávění osciluje mezi popisem společných chvil s maminkou a Mojenčinými zážitky z dobrodružných výprav do lesa, z chovatelské stanice i ze školy. Křehké, snově laděné ilustrace Andrey Tachezy svou motivickou šíří poukazují na zjitřené vnímání dospívající dívky.

Olga Stehlíková (1977), básnířka, editorka a literární publicistka, vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK. Za svůj básnický debut Týdny (2014) získala cenu Magnesia Litera za poezii. Publikovala také několik textů určených dětem: Její kniha Kluci netančej! (2019) z prostředí baletní školy bojovala s genderovými předsudky. Jazykově nápaditý pohádkový příběh Kařut a Řabach (2019) získal nominaci na Zlatou stuhu. S albem sociálních portrétů Já, člověk (2021) zvítězila v literární soutěži Albatrosu na téma Svět kolem nás.

Andrea Tachezy (1966), absolventka pražské VŠUP, se věnuje volné tvorbě a od roku 2005 knižní ilustraci, v níž kombinuje různé výtvarné techniky. Za výtvarný doprovod titulů Ferdinande! (2014, Čestná listina IBBY) Robina Krále, Bořivoj a blecha Flo (2014) Ivana Binara a také Dům číslo 226 (2017) Jany Šrámkové obdržela ocenění Zlatá stuha. Kniha O čem sní s básnickým textem Petra Borkovce získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017. Přitažlivým titulem s rozkládacími ilustracemi je zahradní novela Jany Šrámkové Zuza v zahradách (2015).

Mojenka
Ilustrátor: Andrea Tachezy
192 stran
Brno, Host 2022
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-1090-0 (Host)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace