Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Modrá agávePetr Borkovec

Kdybyste hledali knížku „pro tajemné bytosti mezi dvanáctým a osmnáctým rokem“, ve které si můžete listovat a číst, jak vás napadne, a pak nahlédnout do rohu, kde je všitá sbírka básní Petra Borkovce, tak jste na správném místě. Nejdříve vás pohltí květinové koláže Michaely Kukovičové, které svou potemnělou krásou souznějí s básněmi a jsou doprovázeny dalším krátkým veršem. Modrá agáve navazuje na mimořádné leporelo Všechno je to na zahradě (2013), kde dvě sestřičky s všeobjímající dětskou představivostí procházely zahradou. Tato sbírka oslovuje již ty starší, poetická asociace inspirovaná odolnou květenou z dálek je stále vztažena k přírodnímu koloběhu, prozrazuje však niterné vjemy a pocity rozháraných a hledajících dospívajících bytostí, protože „je překrásné vykvést v hlíně pod stínem, pod baldachýnem japonského ostrova“.

Petr Borkovec (1970) působil jako redaktor Literárních novin a revue Souvislosti, s nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Jeho přírodní a křesťansky orientovaná lyrika (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Milostné básně) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. Malé i velké čtenáře oslovuje různými formami: konceptuálním leporelem O čem sní (2016, ilustrace Andrea Tachezy) nebo ceněnou sbírkou Každá věc má něco společného se štěstím (2019, ilustrace Martin Krkošek).

Michaela Kukovičová (1968) vystudovala animaci na VŠUP, kde nyní vyučuje v ateliéru ilustrace. Charakteristický výtvarný rukopis jí vynesl řadu ocenění, např. Zlatá stuha 2004 za knihu Kouzelná baterka, spoluautorství s Olgou Černou, a s ilustracemi titulu Aleny Ježkové Prahou kráčí lev (2008) zvítězila v příslušné kategorii soutěže Nejkrásnější česká kniha. Hlavnímu městu se věnovala i v inspirativním průvodci To je Praha (2015) společně s Olgou Černou.

Modrá agáve
Ilustrátor: Michaela Kukovičová
34 stran
Praha, Baobab 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-7515-138-4 (Baobab)
Věk: (13+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace