Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MILADA HORÁKOVÁZDENĚK LEŽÁK — ŠTĚPÁNKA JISLOVÁ

Sedmdesát let od justiční vraždy přední političky poválečného Československa, jediné ženy, která byla po vykonstruovaném procesu popravena komunisty, přineslo několik titulů, které se soustředily na vybrané pasáže jejího života. Jedině komiks od Zdeňka Ležáka a kreslířky Štěpánky Jislové se však věnoval celému životu Milady Horákové. Scenárista poctivě nastudoval detaily, přičemž jde až do jejího dětství poznamenaného smrtí dvou sourozenců, do dob studií a prvních zkušeností s politikou i bojem za práva žen. Ležák poklidným tempem míří k zásadním bojům Milady Horákové, přičemž příběh jejího života prokládá vsuvkami, v nichž připomíná kontext: představuje atmosféru a politický charakter první, druhé a třetí republiky a protektorátu, rozepisuje se o některých důležitých osobnostech doby. Cenné jsou závěrečné drobné portréty hned jednapadesáti postav, které Horáková v některém období svého života potkala, včetně všech aktérů monstrprocesu: odsouzených i jejich vrahů. Kreslířka Jislová vše zachycuje přístupně v příhodných pastelových odstínech.

Zdeněk Ležák (1974), spisovatel a novinář, absolvoval Literární akademii Josefa Škvoreckého a pracuje jako šéfredaktor časopisu ABC. Dosud publikoval 17 knih a komiksů, nejčastěji popularizujících českou historii. Nejprve vydal sci-fi pro děti G2R – Tajemná hra (2011), pak již následovala úspěšná řada komiksových publikací o českých dějinách: mj. Stopa legionáře (s Michalem Kociánem, 2014), Karel IV., pán světa (s Jonášem Ledeckým, 2016), TGM (s Petrem Holmanem, 2018), Sametová revoluce (s Jiřím Zimčíkem, 2019).

Štěpánka Jislová (1992) vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, komiksu se věnuje jako scenáristka a kreslířka. Debutovala v roce 2016 historickým komiksem Češi 1938 na scénář Pavla Kosatíka. Za komiks Bez vlasů (2020) získala spolu s Terezou Drahoňovskou cenu Muriel. Jejím zatím posledním autorským počinem je Srdcovka (2023), rozsáhlý autobiografický komiks o moderních partnerských
vztazích.

MILADA HORÁKOVÁ
Ilustrátor: Štěpánka Jislová
128 stran
Praha, Argo 2020
ISBN:978-80-257-3220-5
Věk: (12+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace