Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MetamorfórkyLukáš Csicsely

Základní charakteristiku všech patnácti nonsensových povídek zahrnutých do souboru Metamorfórky vystihuje už samotný titul: v žádné z nich nechybí proměna a humor, ať už čteme o pupínkatém Pepovi, o nejrychlejším Rudovi či o mini Kátě. Neuvěřitelné příhody, které se nikdy nestaly, se opírají o svérázný výklad lidové slovesnosti či zdánlivě nevinných průpovídek, jimiž častují své děti zkušenější dospělí („Nešťourej se v nose, nebo ti to zůstane!“). Tělesné proměny jsou odrazovým můstkem mnoha bizarních příběhů, dokonale dovršenou metamorfózu však líčí jen pohádka O Růžence, poupátku, v níž dívka hledá způsob, jak v betonovém městě svobodně růst, a promění se v růži. Vypravěčově rozbujelé fantazii skvěle sekunduje ilustrátor, který jeho surreálné nápady nebojácně vizualizuje.    

Lukáš Csicsely (1989) vystudoval estetiku a filmovou vědu na FF UK a scenáristiku na FAMU. Nyní vyučuje na SPŠ Panská. Píše scénáře k filmům, seriálům i rozhlasovým pořadům a také knihy pro děti i dospělé (debut Svátek, 2016, groteska Nejkrásnější pohřeb Jana Huga, 2020). Pro děti publikuje mj. v nakladatelství Pop-Pap (Oskare, Plav!, Pan Bartoš, Listonoš, obojí 2017, Báchrobky, Pouťovky, obojí 2019) či Meander (Předvečer svatého Mikuláše, 2017). V r. 2018 část Metamorfórků odvysílal Český rozhlas v rámci pořadu Hajaja.

Jaromír Plachý (1986) studoval v ateliéru animace na VŠUP. Věnuje se tvorbě počítačových her, animaci, ilustraci a komiksu. Pro studio Amanita Design vytvořil počítačové hry Botanicula (2012), Chuchel (2019) a Happy Game (2021), za něž získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Sérií stripů Jiné světy (2007–2011) a knihou komiksů Kmen a jiné příběhy (2007) upoutal porotce festivalu Komiksfest. Ilustroval antologie lidového a školkového humoru ve výběrech Jana Nejedlého (Mistr sportu skáče z dortu, Malý humorista, Hororová čítanka), vydává také autorské knihy pro nejmenší (třídílné leporelo Naše prasátko, 2020 a dál, nonsensová poezie Básně z dásně, 2020).

Metamorfórky
Ilustrátor: Jaromír Plachý
104 stran
Praha, Práh 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7252-843-1
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace