Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MĚSTO SPÍZDENĚK SVĚRÁK

Byť naše metropole není žádný New York, ani ona ve svém nočním usebrání nad Vltavou nikdy nespí. Nemůže. Zatímco děti a rodiče sbírají síly na další den, činí se v ní profese, bez nichž by se zítřek stal jednou velkou pohromou, ba ožívají tu věci jinak mlčící. Pocta hlavnímu městu v nedbalkách, zachycená pop-artovým úhlem pohledu Jiřího Votruby ve formátu odvozeném od klasického leporela, nabyla v básnickém provedení Zdeňka Svěráka sošnosti látky pro někdejší voice-bandy, tedy recitační soubory znalé magie slova. Autor využívá refrény a čechrá proměnlivou délkou veršů svůj part, abychom při poslechu uspávanky nezívali nudou. Navzdory okolní tmě dosahuje veršů tak světlých, až se malí i velcí posluchači zprávy o nesamozřejmých obyčejnostech noční Prahy blaženě zajíknou.

Zdeněk Svěrák (1936) po studiích Vysoké školy pedagogické (dnešní PedF UK) pracoval jako učitel. Nejmenší poprvé oslovil knížkou Proč malíři nestačí plnovous? (1964). Jako scenárista Čs. rozhlasu stál u zrodu Divadla Járy Cimrmana (1967), v němž zahájil hereckou kariéru. Laureát tří Českých lvů je scenáristou filmů pro děti (Ať žijí duchové!, Tři veteráni, Lotrando a Zubejda) i dospělé (Vrchní, prchni!, Obecná škola, Kolja, Vratné lahve, Po strništi bos ad.). Vedle textů k písním Jaroslava Uhlíře – Jaké je to asi v Čudu? (2003), Když se zamiluje kůň (2004), Mám v hlavě myš Lenku (2006), Když je pěkné počasí (2011) či Písničky o zvířatech (2013) – se jeho jazyková komika odráží v prózách Pan Buřtík a pan Špejlička (1972, 2010), Tatínku, ta se ti povedla (1991), Radovanovy radovánky (1994) nebo Buřtík a Špejlička – Cesta do Žatce (2016).

Jiří Votruba (1946), absolvent Fakulty architektury ČVUT, vystavuje jako malíř, ilustrátor a grafik samostatně i v rámci kolektivních projektů. Vytvořil plakát k české účasti na EXPO v Aichi 2005. Příklon k pop-artu prokazuje mj. v ilustracích k uměleckonaučným encyklopediím Opera nás baví, Divadlo nás baví a Balet nás baví (Zlatá stuha 2010), k básnickým knihám pro děti Malý pražský chodec (2013) a Malý český poutník (2014) Ondřeje Hníka nebo k lexikonům českých idiomů Kdo jinému jámu kopá… (2013) a Kdo se směje naposled… (2016) Anny Novotné.

MĚSTO SPÍ
Ilustrátor: Jiří Votruba
40 nečíslovaných stran
Praha, Grada Publishing 2018
ISBN:978-80-271-0630-1
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace