Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Matylda a Růžovej vlkJana Šrámková

Komiksů, které vyprávějí o zábavných i napínavých dobrodružstvích dětských hrdinů doprovázených tak trochu polidštěnými zvířecími kamarády, vznikla už i v českém prostředí celá řada, Matylda a Růžovej vlk se ale ani v této zaplněné konkurenci rozhodně neztratí. Vděčí za to jak nápaditým, často všednodenním, pokaždé však fantazií ozvláštňovaným scénářům Jany Šrámkové, tak i povedené komiksové kresbě Petry Josefíny Stibitzové. Svazek shromažďující do jedné knihy celý seriál, který původně vycházel na stránkách časopisu Raketa, přitom dosvědčuje, že jeho autorky
výborně rozumí náležitostem komiksového vyprávění s omezeným stránkovým rozsahem jednotlivých pokračování. Každá z příhod Matyldy (báječné a obyčejné, někdy trochu nespokojené holky) a Růžáka (požitkáře, mlsouna, kapitána parádního hausbótu), jak hrdinka svému parťákovi familiárně říká, má pokaždé jen čtyři strany. Díky uvážlivému rozvíjení děje, efektivní kresbě a zručné práci s rozložením komiksové strany, která tak může podle potřeby pojmout tři nebo také třináct obrazových polí, se ale příběhy nikdy nevlečou, ani nepůsobí uspěchaně.

Jana Šrámková (1982) vystudovala Evangelikální teologický seminář a obor tvůrčí psaní a redakční práce na Literární akademii. Výrazně na sebe upozornila prozaickou prvotinou Hruškadóttir (2008, Cena Jiřího Ortena 2009). Knihy pro děti začala publikovat v nakladatelství Labyrint (Putování žabáka Filemona, 2010; Zuza v zahradách, 2015), v poslední dekádě (též jako redaktorka) úzce spolupracuje s nakladatelstvím Běžíliška (Bratři v poli, 2017; Dům číslo 226, Zlatá stuha 2018 za ilustrace Andrey Tachezy; Kuba Tuba Tatubahn, Zlatá stuha 2016 a Honour list
IBBY 2018 za ilustrace Filipa Pošivače; Fánek hvězdoplavec, Magnesia
Litera 2023).

Petra Josefína Stibitzová (1988) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP, věnuje se komiksu a knižní ilustraci. Spolu s Miladou Mašínovou vytvořila komiksovou trilogii Mor (2016–2017), na texty Vratislava Brabence nakreslila komiks Pajasan (2016) a spolu se scenáristkou Terezou Srbovou realizovala biografický komiks o Sidonii Nádherné (Sidonie, 2021). Ilustrovala např. Tajemství Oblázkové hory (2018) Báry Dočkalové i trojici pohádkových ptačích knih Emmy Pecháčkové Holub Kolumb (2013), Pilot Pírko (2019) a The Píp Pap Pop (2021).

Matylda a Růžovej vlk
Ilustrátor: Petra Josefína Stibitzová
112 stran
Praha, Labyrint 2023
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-88378-25-9
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace