Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Matěj mapuje výtvarné uměníMichaela Hošková

Matěj mapuje výtvarné umění je svým způsobem neobyčejný titul. V minulých letech vyšlo několik knih, které si kladly za cíl poučit čtenáře o fungování galerií nebo o výtvarném umění, zde se zúročila spolupráce Michaely Hoškové a jejího syna-ilustrátora na další knize. Společně představují významné české malíře v medailonech a výběrech jejich obrazů, ale kromě těchto běžných součástí uměleckonaučných knih Matěj kreslí jejich portréty a v barevně odlišených tazích odkrývá vývoj tvorby.

Předmluva osvětluje okolnosti vzniku knihy a zapojení celé rodiny do její tvorby, oprávněný hold patří Františku Dvořákovi, profesorovi a příkladnému popularizátorovi výtvarného umění, který se – i když už není mezi námi – stal inspirací pro tento podařený projekt.

Michaela Hošková (1975) studovala ve Velké Británii angličtinu a marketing. Stála u zrodu několika módních portálů, spolu s manželem založila společnost MAAPPI, která nabízí produkty spojené s designovými návrhy autistického syna a výtěžek využívá pro charitativní účely. Společně debutovali knihou Matěj maluje mapy (2020). Jejich posledním počinem je kniha Matěj mapuje Domov můj (2022), která vyšla u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a putovala do 27 zemí Evropské unie.

Matěj Hošek (2004), student Soukromé střední umělecké školy designu v Praze, se narodil s poruchou autistického spektra. V dětském věku propadl kouzlu dopravních map a začal je sám tvořit. Po boku své mámy se stal rovněž ilustrátorem a společně vydali již tři zmíněné knihy.

Matěj mapuje výtvarné umění
Ilustrátor: Matěj Hošek
136 stran
Brno, Edika 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-266-1686-3 (Edika)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace