Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Edice Manamana 4Ivana Pecháčková

ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE - NAROZENÍ JEŽÍŠE - DÍTĚ JEŽÍŠ - JAN KŘTITEL - POKUŠENÍ NA POUŠTI - JEŽÍŠOVY ZÁZRAKY - VYVOLENÍ DVANÁCTI APOŠTOLŮ - KÁZÁNÍ NA HOŘE - UKŘIŽOVÁNÍ

Devět přírůstků do edice Manamana – jmenovitě svazky 1–5, 7–9 a 20 z novozákonní větve víceletého popularizačního projektu – vyzvedává uzlové body biblického příběhu o tom, že doma nebývá prorokem ani syn Boží, stojí-li jeho hlas proti stádu pokrytců. Obraz Mesiáše, jenž se zrodil mimo bdělé oko judského tyrana Heroda, už jako chlapec ohromoval starší věděním i zázraky, kázal na hoře a na hoře též prolil krev za všechny věrné, je pamětliv toho, že dobrou zvěst nelze předat bez apelu na sounáležitost. Citlivě adaptované pasáže z Knihy knih, vybavené metodickými listy pro využití ve škole či v rodině, skýtají příležitost dalšímu kroužku začínajících výtvarníků, aby látku evangelií uchopili po svém, od uměřené kresby až po minimalistický akcent Ježíšova zápasu s pokušením. Nezáleží na tom, zda adresát těchto knížek je křesťan, anebo věří v myšlenku lásky a svědomí, protože zvlášť v 21. století platí slova z doprovodného dopisu Tomáše Halíka: „Bez znalosti Nového zákona jsme ve vlastní kultuře cizinci.“

Ivana Pecháčková (1958) po studiích pražské VŠE působila jako komerční inženýrka v zahraničním obchodu a překladatelka. Její aktivity v oboru knižní tvorby pro děti a mládež započaly založením nakladatelství Meander v roce 1995. Adaptuje bohemika a pragensie (Legenda o Pražském Jezulátku, Legenda o Golemovi, Legenda o svatém Václavovi) i starozákonní a novozákonní předlohy. Úvodní šestice (2017) biblických převyprávění zahrnutých do edice Manamana, která aktuálně čítá 31 svazků, jí vynesla Cenu za nejkrásnější dětskou knihu veletrhu v Havlíčkově Brodě. Do češtiny převedla miniatury Aldouse Huxleyho (Vrány z Hruškovic), Johna Irvinga (Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku) a Jamese Joyce (Kočka a čert), určené nejmladšímu publiku.

Kolektiv ilustrátorů ve složení: Katka Kozáková (1995), Tereza Šiklová (1996), Jana Vobořilová (1993), David Dolenský (1993), Martin Atanasov (1991), Katarina Kratochvílová (1992), Marie Novotná (1992), Jakub Mikuláštík (1990), Tereza Marianová (1993)

Edice Manamana 4
Ilustrátor: kolektiv
9 svazků po 28 stranách v kompletu spojeném bandáží
Praha, Meander a Knižní stezka k dětem 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-108-2
Věk: (OD 6 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace