Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MALÝ HUMORISTAJan Nejedlý (Ed.)

Národ, jenž si na své vtipnosti tolik zakládá, by neměl podceňovat péči o mladé humoristické kádry, jinak tomuto léčivému postoji ke světu hrozí úpadek, jaký už bývá hojně k vidění v amatérských videích vystavených v kyberprostoru. Specialista na komický folklor sestavil za tímto účelem kapesní příručku pro školní vtipálky, v níž prezentuje bavičské umění v širokém záběru od breviáře blbinek až po fantastickou fintologii. Ať už však Jan Nejedlý žactvu předkládá k zapamatování záludné luštěniny, škádlivky i nachytávky, vybroušené kameňáky nebo soupis šíleností ze žákovské knížky korunovaných jinými hrůzostrašnostmi, vychází z přesvědčení, že humoru není nic cizí. Vždyť „smích je brána, kudy se do nás dostane mnoho dobrého“, pravil Christian Morgenstern, i kdyby se u toho nachomýtlo taky pár hovínek a špetka rouhavosti.

Jaromír Plachý (1986) studoval v ateliéru animace na VŠUP. Věnuje se tvorbě počítačových her, animaci, ilustraci a komiksu. Pro studio Amanita Design vytvořil počítačové hry Botanicula (2012), Chuchel (2019) a Happy Game (2021), za něž získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Sérií stripů Jiné světy (2007–2011) a knihou komiksů Kmen a jiné příběhy (2007) upoutal porotce festivalu Komiksfest. Ilustroval antologie lidového a školkového humoru ve výběrech Jana Nejedlého (Mistr sportu skáče z dortu, Malý humorista, Hororová čítanka), vydává také autorské knihy pro nejmenší (třídílné leporelo Naše prasátko, 2020 a dál, nonsensová poezie Básně z dásně, 2020).

MALÝ HUMORISTA
Ilustrátor: Jaromír Plachý
188 stran
Praha, Meander 2016
ISBN:978-80-87596-90-6
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace