Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MALOVANÉ DĚJINY EVROPYVÍT HAŠKOVEC – ONDŘEJ MÜLLER

„Jednota v rozmanitosti.“ Motto EU se naplňuje i ve výtvarném pojetí komiksového seriálu, který u příležitosti Roku evropského kulturního dědictví navazuje na albatrosí projekty započaté na poli letopisů českých (Obrázky z českých dějin a pověstí, 1980) a dílem věnované i látkám světovým (Obrázky z dějin zeměpisných objevů, 1992). Fázím vývoje Starého světa od pravěku až po pozdní novověk v knize odpovídá šest rozdílných kreslířských rukopisů, jež se na švech epoch prostupují, aby zaznamenaly, jak se náš malý kontinent po rozkvětu v antice a pádu Říma zase vzpamatoval ze středověkých zmatků. Díky osvícencům, podnikatelům a vědcům Evropa ještě stále zaujímá výsadní postavení. A poněvadž i v 21. století vycházejí najevo skutečnosti bořící učebnicové stereotypy, udržují nás autoři libreta v aktuálním obraze, sem tam si s velkolepými hrdiny elegantně zabásní, jindy je vyšlou do líté bitvy. Pravidelně však výklad odlehčují: humorem přesně mířených anachronismů se vyrovnávají s tématy migrace, hrabivosti, totalitarismu nebo s eurobyrokraty, kteří svému zaměstnavateli škodí zevnitř.

Vít Haškovec (1965) absolvoval VŠ stavební v Moskvě, ale věnuje se hlavně historii. Pracuje jako turistický průvodce a tlumočník. S Ondřejem Müllerem připravil k vydání třísvazkový cyklus Galerie géniů aneb Kdo byl kdo (1999–2003), encyklopedii Svět v souvislostech (2005) a komiksový soubor Poklad dobrodružných příběhů (2017, ještě s O. Neffem).

Ondřej Müller (1966) vystudoval germanistiku a bohemistiku na FF UK a působí jako překladatel a nakladatelský redaktor. Od roku 1998 je programovým ředitelem Albatrosu. Podílel se mj. na encyklopediích Rok do kapsy (2003) a Nový rozum do kapsy (2004, obojí s I. Tatíčkovou) a na výpravném albu Dobrodružný svět Zdeňka Buriana (2016, s R. Walicou). V úloze editora přibližuje díla světových i českých autorů sci-fi (např. antologie Tunel do věčnosti a Imperium Bohemorum) a hororu (antologie Strašidla, duchové & spol., svazky edice Pandæmonium ad.).

Kolektiv ilustrátorů ve složení: Vojtěch Domlátil (1979), Bohumil Fencl (1967), Barbora Kyšková viz (1954), Johana Hrabíková Vojnárová (1971), Matyáš Namai (1993) a Zuzana Vízková (1980).

MALOVANÉ DĚJINY EVROPY
200 stran
Praha, Albatros 2018
Ilustroval kolektiv
ISBN:978-80-00-04991-5
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace