Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MALOSTRANSKÉ STOLETÍJana Vopatová

Na obálce kráčející trabant Davida Černého neboli připomenutí přelomového podzimu roku 1989, k tomu upřesňující podtitul Malý a zcela neúplný průvodce – nejen pro malé – Malou Stranou. Takové je duo nezpochybnitelných nápověd, že tato uměleckonaučná publikace opěvuje sedmisetletého genia loci malebné části vnitřní Prahy. Autorka s copatým dítkem jménem Století, což je projekce její dcery, prochází ulicemi, uličkami a parky rázovité čtvrti, zodpovídá ustavičné otázky, vypráví pohádky, veršuje. Vsuvky v závěru každé části podávají fakta o významných stavbách, místech a událostech, povětšinou čerpaná z informativních portálů o Praze. Více či méně didaktickou funkci díla však lyrický způsob podání obohatil o emotivní přístup, díky němuž výklad průvodce po kampských, újezdských, petřínských i poříčních zákoutích zaujme věkově neomezenou veřejnost. K jeho využití lákají též příjemné trojbarevné ilustrace, vzniklé otiskem razítek z vyřezávané pěnové hmoty.

Jana Vopatová (1979) po absolutoriu SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově studovala sociální práci na ETF UK. V současné době je zaměstnankyní Státního fondu životního prostředí. Malá Strana ji okouzlila, přestože nyní bydlí s rodinou na Křivoklátsku – kulturní procházka touto historickou pražskou čtvrtí je její knižní prvotinou.

MALOSTRANSKÉ STOLETÍ
Ilustrátor: Jana Vopatová
72 stran
Praha, Meander 2016
ISBN:978-80-87596-93-7
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace