Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Májky a totemyMichal Šamko

Ve vzpomínkové próze Májky a totemy vypravuje romský kluk Michal/ Mižko o svém dětství a dospívání v jedné podkrkonošské vesnici za doby normalizace. Představuje svou sedmičlennou rodinu, propojenou zvyky a rituály jak romské, tak křesťanské
tradice. Defilují před námi rodičovské, sourozenecké, sousedské a přátelské vztahy mezi dětmi a dospělými, ale sledujeme i různé neshody a rozmíšky, v nichž nevystupují do popředí rasistické útoky. Život v Radkyni je doprovázen prožíváním cyklického roku, Šamko barvitě vypráví o vítání jara, velikonočních svátcích nebo o prázdninových dnech a s nimi spojenými slavnostmi. Do popředí pak vystupují půtky dvou nepřátelských „kmenů“ Apačů, jehož členy jsou Mižko a jeho sourozenci s indiánskými přezdívkami, a Slamáků z vedlejší vesnice. Na totalitní dobu, ve které všichni hrdinové žijí, je nahlíženo dětským až naivizujícím pohledem, nicméně romská rodina a jejich přátelé čas od času musí čelit různým nařčením. Do prózy jsou zakomponovány romské věty a oslovení (včetně lákavých názvů pokrmů), které srozumitelně přibližují bilingvní prostředí postav. Kniha má výraznou grafickou úpravu, barevná obálka vhodně koresponduje s konkrétními pérovkami Pavla Poláka.

Michal Šamko (1967) je předsedou občanského sdružení Wakeren — Mluvte, které pořádá vzdělávací a volnočasové aktivity pro romské děti a dospělé. Pracuje ve zdravotnictví. Píše povídky, básně nebo vzpomínkové prózy Čirlatuno dživipen
/ Jak jsme dříve žili
(soubor Všude samá krása, 2021). Májky a totemy (2023) jsou jeho knižním debutem.

Petr Polák (1997), ilustrátor a grafik, bakalářský titul získal na pražské UMPRUM v ateliéru ilustrace a grafiky, zaměřoval se na písmo a ilustrace. Spolupracoval s dětským časopisem Raketa a v roce 2021 získal cenu v komiksové soutěži Muriel ve studentské kategorii za soubor tří mysteriózních povídek Močál. Dlouhodobě se věnuje tvorbě ilustrací pro Deník N.

Májky a totemy
Ilustrátor: Petr Polák
176 stran
Praha, KHER 2023
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-87780-37-4
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace