Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

MAJA A KIMIva Mrkvičková

Koho si představit pod jmény titulních postav téhle drobnější prózy pro začínající čtenáře? Nebude asi od věci prozradit, že autorčino téměř detektivní vyprávění se klaní umění světově proslulé spisovatelky Astrid Lindgrenové (1907–2002). Maja je totiž Švédka žijící v Praze pouze s otcem, který si otevřel pro malé tolik přitažlivou cukrárnu, chová se velmi pozorně k okolí, miluje kocourka Erika, vášnivě kreslí (a okusuje přitom pastelky) a někdy nedává ve škole pozor. K úplnému štěstí dívce schází maminka, nyní znovu provdaná ve Stockholmu. K rozuzlení zašmodrchaných vztahů dojde v den Majiných narozenin příjezdem svérázné švédské babičky a Kima, šikuly obestřeného žádoucí dávkou tajemna. Titul osvěžují i ilustrace Terezy Ščerbové, v nichž se hýří celou škálou barev. Kdo by si pak po dočtení nedal plundru, rolku, nebo aspoň pepřový perníček?

Iva Mrkvičková (1977) absolvovala bohemistiku na FF UK, vyučovala na základních školách (specializuje se na výuku češtiny pro neslyšící) a na PedF JČU v Českých Budějovicích. Se svou rodinou žije v jižních Čechách. Vytváří mj. sešity na podporu čtenářské gramotnosti dětí (Pipin, Týna a obluďáci, 2016). Dospělé oslovila humoristickou prózou Psí historky (2014).

Tereza Ščerbová (1982) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Spolupracuje s tištěnými literárními časopisy, vedle knižních ilustrací (vlastní autorské projekty v nakladatelství Běžíliška a Host, knihy Petry Soukupové) se věnuje také malbě a designu. Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu.

MAJA A KIM
Ilustrátor: Tereza Ščerbová
104 stran
Praha, Meander 2017
ISBN:978-80-7558-019-1
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace