Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Ludwig van BeethovenVeronika Bílková

Na obálce, na níž stejně jako uvnitř knihy převládají potemnělá modř oblohy a podzimně okrové tóny červánků zlatě se zrcadlících na vodní hladině, stojí zády k nám silueta muže v rozevlátém kabátci. Scenerie, ze které je cítit dominance přírody nad nepatrností lidské existence, předznamenává i nezvykle pojatou monografii o věhlasném německém skladateli. Autorka sice postupuje chronologicky od Beethovenových prvních koncertních krůčků pod vedením přísného otce až k triumfálním ovacím již neslyšícímu tvůrci při uvedení Missy Solemnis a Symfonie č. 9, ale namísto tradičního soustředění na osobní peripetie předkládá raději citlivou interpretaci jeho díla. Melodické motivy pronikají do ilustrací prostřednictvím nápaditého využití hudebních nástrojů proměněných v malířské náčiní. Otisky houslových strun, tympánových paliček a kladívek vymontovaných z dobové vídeňské klavírní mechaniky se rozbíhají po dvoustránkách knihy s touž eruptivností, s jakou se Beethovenova hudba odklání od formálně sešněrovaného klasicismu k živelnosti romantismu. Čtenář tak může hudební dojmy opřít o estetickou vitalitu jiného druhu. A někdo snad díky tomu pochopí, proč se komponistou zhudebněná báseň Friedricha Schillera stala oficiální hymnou Evropské unie: počáteční zloba a nepokoj se zklidňují v chorál smíření, a tak óda nekončí výbuchem radosti, nýbrž jejím optimistickým vyhlížením.

Veronika Bílková (1994) vystudovala ilustraci a grafický design na FDULS ZČU. Podílela se na kolektivních publikacích tamního ateliéru didaktické ilustrace, jež vznikly pod vedením Renáty Fučíkové: Dobrých 100, Česká zima (obě 2018) a Hrdinky (2020). Výtvarně doprovodila i povídkovou sbírku Jana Štiftera Světlo z Pauliny (2020). V knize Ludwig van Beethoven, kterou vytvořila jako diplomovou práci, zúročila celoživotní vztah k hudbě – soukromě vyučuje hru na klavír a hudební nauku.

Ludwig van Beethoven
Ilustrátor: autorka
112 nečíslovaných stran
Praha, Verzone 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-87971-47-5
Věk: (OD 15 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace