Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

LILLY, LETÍ ROGALO!JAROSLAV KOVANDA

Velkoformátová kniha kombinuje historky pana Kovandy, vyprávěné psu Lilly Marlén, s jeho básněmi. Bogdan Trojak knihu na obálce nabízí k zakousnutí – „je totiž plná lahodného, poetického morku“ – a má zaručenou pravdu. Před čtenáři defilují v delších i kratších příbězích psi různých jmen, ras a zbarvení, kteří doprovázeli autora od jeho raného dětství až do současných dní. Někdy to byly jen krátké chvíle se psem nalezencem, o kterého se přihlásil jeho pán, další, jako jezevčík Sam, strávili s básníkem pořádný kus života až do svých posledních psích dní. Závěrečná část je věnována samotné Lilly Marlén, kterou autor venčí již rodině svého vnuka. Básně nám leccos prozradí o autorových snech, o jeho pochopení pro celou svou psí smečku, a také naladí na poetické obrazy Zlína. Výraznou barevností oplývají komiksově laděné ilustrace Nikoly Hoření, zachycující psí a lidská setkání v kontrastu s básněmi, které jsou otištěny na bílém podkladu.

Jaroslav Kovanda (1941), básník a malíř, pracoval jako učitel, korektor v tiskárně, kulisák a topič. V letech 1997–2006 redigoval časopis pro současnou poezii Psí víno. Výbor Kovandovy poezie z let 1969–2004 vyšel pod názvem Žádný žebř (2005) a další jeho sbírky nesou názvy Výlet na Kost (2007) a Jákobův dvoják (2013). Napsal prózu s autobiografickými prvky Pulec šavlozubý, reportáž psaná na zahrádce (2009) a román Gumový betlém, fiktivní kronika jedné rodiny (2010). Kovandu jako malíře, sochaře i spisovatele představuje katalog Muž v trojobalu (2011).

Nikola Hoření (1989) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Ilustracemi doprovodila knížku Wiliama Saroyana Tati, tobě přeskočilo (2012), soubor bajek Radka Malého Příhody matky Přírody (2015 a 2019) a trilogii Barbro Lindgrenové Tajné bratrstvo I–III (2016–2018). Smysl pro dějovost kresby osvědčila v autorské knížce Kéž by (2016), ve vlastním leporelu o významu smutku Karla pláče (2020) nebo jako glosátorka poetických grotesek Jaroslava Kovandy Cirkus Bruno a Lilly, letí rogalo! (obě 2019).

LILLY, LETÍ ROGALO!
48 stran
Praha, Meander 2019
ISBN:978-80-7558-129-7
Věk: (4+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace