Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

LEVOU ZADNÍMARIANA TUTSCHOVÁ

Bílý králík s černými oušky je mazlivě nazýván Bobeš, ačkoli ve skutečnosti pod jeho srstí tluče statečné srdce hodné rytířského jména Lancelot. Šlechetnost, odvahu a důvtip korespondující se vznešeným jménem osvědčí při objevitelské výpravě, jejímž cílem je najít mrkvové pole. Jednoduchý příběh respektuje pohádkové zákonitosti, takže než si Lancelot smlsne, musí vykonat dobrý skutek a na přání vegetariánského medvěda osvobodit kosatku uvězněnou v zábavním parku. Vyprávění s průzračnou pointou o tom, že dobří přátelé se nenechávají na holičkách a nevěší si bulíky na nos, je okořeněno řadou frazémů. Jejich význam a příležitostně i etymologii vtipně vysvětlují texty a kresbičky umístěné na každé dvoustraně. Ustálená slovní spojení autorka výtvarně pojala s důrazem na absurditu doslovného vyznění, a tudíž se mění v komické výjevy, v nichž Lancelot demonstruje, jak obrazně, poeticky i humorně se můžeme vyjadřovat.

Mariana Tutschová (1989), provdaná Hlubiňáková, vystudovala grafický design na FUD UJEP v Ústí nad Labem. Ilustrovala Velkou medvědí pohádku II (2016) Vladimíra Vilíma – některé motivy využila i pro návrh vliesové tapety. Autorsky debutovala knihou Zkratky (2017) přinášející notně neotřelé tipy pro efektivní využívání času. Na dokončení publikace Levou zadní, která vznikala jako magisterská práce, získala stipendium Miroslava Šaška.

LEVOU ZADNÍ
Ilustrátor: Mariana Tutschová
64 stran
Praha, Labyrint 2018
ISBN:978-80-86803-47-0
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace