Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

LESNÍ SOUDBOHUMÍRA PEYCHLOVÁ

Barvitá, hravým jazykem vyprávěná dobrodružná lesní pohádka nepostrádá spád, napětí ani humor. Lucku s Klárkou, mluvícího psa Krišmu i jejich kouzelné kamarády „loupečníky“ Kromholce a Krutihlava už budou děti znát z předchozího dílu Rozhledna na houby (2014). Vypravěčský hlas se nebude napodruhé zdržovat vysvětlováním, jak loupečníci přišli ke svému jménu (oni totiž neloupí, ale olupují kůru stromů), teprve nyní se však náležitě rozvine motiv titulní rozhledny, která dobrodružství posune do nových míst. Kromholc proměněný v jezevce zapomněl, jakým kouzlem se vrátit do původní podoby, pomůže snad víla Raspenava. Každý zločin musí být spravedlivě potrestán, teď ještě najít sedmý klíč od Velké lesní knihy a zařídit pro dívky noční únik z domova… Některé dějové zvraty jsou překotné a nápady bláznivé, každopádně udrží čtenářskou pozornost, dost možná i díky tomu, že se příhody opírají o skutečné zážitky z velkých prázdnin u babičky na Vysočině.

Bohumíra Peychlová (1935) po studiích na pražské FAMU pracovala jako dramaturgyně ve Filmovém studiu Barrandov, později působila ve volném povolání jako filmová a televizní scenáristka a autorka muzikálových libret (Fanfán Tulipán). Věnovala se také překladům a publicistice. Napsala scénáře k filmům Hledá se táta (1961) a Hvězda (1969), je autorkou námětů a scénářů k televizním Večerníčkům (Jehláček a Bodlinka, 1983, Autíčko s červeným srdcem, 1987).

Petra Josefína Stibitzová (1988) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP, věnuje se komiksu a knižní ilustraci. Spolu s Miladou Mašínovou vytvořila komiksovou trilogii Mor (2016–2017), na texty Vratislava Brabence nakreslila komiks Pajasan (2016) a spolu se scenáristkou Terezou Srbovou realizovala biografický komiks o Sidonii Nádherné (Sidonie, 2021). Ilustrovala např. Tajemství Oblázkové hory (2018) Báry Dočkalové i trojici pohádkových ptačích knih Emmy Pecháčkové Holub Kolumb (2013), Pilot Pírko (2019) a The Píp Pap Pop (2021).

LESNÍ SOUD
Ilustrátor: Petra Josefína Stibitzová
88 stran
Praha, Meander 2020
ISBN:978-80-7558-127-3
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace