Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

LAPUŤÁK A KAPITÁN ADORABLDOMINIK LANDSMAN

Jsou prázdniny a Čeněk se s potrhlým tátou Vlastimilem a úzkostlivou mámou Vlastou jako vždycky dohrkal na jeden plácek k moři. Jenže až letos ve skalách u pláže narazí na kapitána s dřevěnou nohou a páskou přes oko, před nímž by se rozklepali i zatvrzelci John Silver, Hook a Achab. Ošlehaný mořský vlk Adorabl bere chlapce na plavbu za bájným lapuťákem do laguny, kde se to hemží prapodivnými pidilidmi a obrovitými potížemi jako v satirách Terryho Pratchetta. Leč nenechme se zmást, že by v Sedmimoří zůstalo jen u krvelačného pošťuchování příznačného pro nejrozježenější ukázky žánru fantasy. Ve skvostně ilustrovaném symbolickém příběhu o tom, že namísto honění se za chimérou je lepší nepřehlédnout, co nám tak dlouho okorává v hrsti, dloube Dominik Landsman podvratným humorem do „účastníků zájezdu“, jejichž život je idylka pouze navenek. Jako obhájce „moderního fotrovství“ cítí, že mužský princip se dnes pod vlivem řady faktorů nachází v krizi a že bude líp tátům i synům (ba i dědečkům), když se to nejcennější z chlapské duše konečně zmátoří.

Dominik Landsman (1985) vystudoval obor podnikové finance na VUT Brno. Zkušenosti z neplánované rodičovské dovolené zaznamenal v blogu, z nějž mj. sestavil humoristické soubory Deníček moderního fotra – Proč by muži neměli mít děti (2014), Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech (2015) nebo Dovolená s moderním fotrem (2018). Aktuální satiru předkládá v próze Továrna na debilno (2017).

Peter Stankovič (1960) se po absolvování bratislavské Školy umeleckého priemyslu věnoval malbě, ilustraci, grafice a komiksu. Autor animované znělky posledního federálního MS v hokeji (1992) přispíval do dětských časopisů Zornička, Ohník a Kamarát. Vyzdobil např. druhohorní pojednání Dinosaurie – O rodine Brontosaurovcov (1992) Emílie Činčurové, pohádku Kráľovský detektív Sebastián (2013) Václava Šuplaty nebo kuchařku Z hrnca do pohádky (2014). Lyričtější polohu své komiky osvědčuje v knize Krajina snežnosti (2014, s P. Berem).

LAPUŤÁK A KAPITÁN ADORABL
Ilustrátor: Peter Stankovič
248 stran
Praha, Pikola 2017
ISBN:978-80-7549-490-0
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace