Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

LABYRINT NEDOKONČENÝCH SETKÁNÍFRANTIŠEK TICHÝ

Vícehlasý román z protektorátního a současného Terezína věrohodně propojuje osudy několika dospívajících chlapců dvou různých historických období a ukazuje, že tenkrát jako nyní mají kamarádství, odvaha a osobní statečnost v životě pořád tu největší váhu. Historická linie příběhu je inspirována osudy bratrů Lionových, kteří byli za války i s matkou tři roky internováni v terezínském ghettu a na podzim 1944 zavražděni v Birkenau. Starší, čtrnáctiletý Pavel, si psal deník, který náhodou na půdě jednoho terezínského domu objeví po více než sedmdesáti letech Marek, romský kluk z dětského domova, co jde z průšvihu do průšvihu a neví vlastně, proč žít. V Terezíně se ocitl s partou pražských skautů, mezi nimiž po značných peripetiích najde opravdové přátele. Setkání s Pavlovým tragickým osudem nakonec nejen jemu změní život. V obou časových rovinách Tichý i díky autentickému hovorovému jazyku ztvárnil uvěřitelné chlapecké postavy, v jejichž příbězích otevírá řadu velkých otázek, na které dospívající hledají odpovědi (nesnadný comingout, víra, sociální vyloučení) bez ohledu na dobu, v níž žijí. Tichý tak suverénně vyvrací obavu, že „své“ terezínské téma předchozími úspěšnými knihami vyčerpal.

František Tichý (1969) je absolvent PřF UK a zakladatel alternativního gymnázia Přírodní škola v pražských Holešovicích, kde dosud působí jako ředitel a pedagog. V rámci výukového projektu Terezínská štafeta upírá svůj odborný zájem k válečné historii, k životu a tvorbě dětí internovaných v terezínském ghettu. Tématu věnoval i své ceněné knihy: biografii Princ se žlutou hvězdou (2014), v níž literárně zpracoval osudy Petra Ginze (Zlatá stuha 2015) a román Transport za věčnost (2017), který získal cenu Magnesia Litera v kategorii Knihy pro děti a mládež.

Stanislav Setinský (1985) vystudoval knižní grafiku na Vyšší odborné škole grafické v Praze a v ateliéru ilustrace a grafiky VŠUP. V roce 2012 absolvoval stáž v Jeruzalémě. Pro nakladatelství Baobab ilustroval prózy izraelského spisovatele Etgara Kereta (Najednou někdo klepe na dveře, 2014, Sedm dobrých let, 2015) a knihy s terezínskou tematikou Františka Tichého (Transport za věčnost, 2017). V návaznosti na knižní sérii obrazových průvodců Miroslava Šaška vytvořil originální obrazový slovník a klíč ke svatému městu To je Jeruzalém (2019).

LABYRINT NEDOKONČENÝCH SETKÁNÍ
Ilustrátor: Stanislav Setinský
189 stran
Praha, Baobab 2020
ISBN:978-80-7515-109-4
Věk: (13+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace