Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KRTNÍKTereza Ščerbová

Autorská prvotina Krtník vychází z diplomové práce dnes už uznávané výtvarnice a ilustrátorky několika předešlých ročníků literárního měsíčníku Host, jehož vydavatel také vyslal do světa tuto knihu. Obrazový doprovod díla tajemně, avšak nikoli temně evokuje velká malířská plátna. Z jejich šerosvitu se vynořují postavy Krtníka, Medvěda, všepožírajícího zloducha Zaškvara a mladé návrhářky Madly. Tereza Ščerbová je zasadila do pohádkového vyprávění, jehož moc zasáhne každého, kdo se s titulním hrdinou proměněným ve cvičenou opičku ve městě setká. Už tohle není málo, jestliže v dnešní honbě za materiálními statky tolik zapomínáme na sebe i na své nejbližší. Do příběhu samého je ale vloženo víc: touha přerodit se, inspirovaná silou přátelství a nové naděje. Vyprahlé zemi se totiž vrátil déšť i s mraky.

Tereza Ščerbová (1982) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Spolupracuje s tištěnými literárními časopisy, vedle knižních ilustrací (vlastní autorské projekty v nakladatelství Běžíliška a Host, knihy Petry Soukupové) se věnuje také malbě a designu. Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu.

KRTNÍK
Ilustrátor: Tereza Ščerbová
96 stran
Brno, Host 2016
ISBN:978-80-7491-785-1
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace