Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Krtkův černobílý světTereza Šedivá

Jediné světlo do krtkova ponurého příbytku, vzniklého kombinací koláže a kresebně dotažených otisků přírodnin, vnáší neonově růžový lampion. Tato mluvící ředkvička prorostlá až do nory zprostředkovává sice bojácnému samotáři lákavý obraz světa jiskřícího barvami, avšak ani ty nejzářivější výjevy nepředčí krtkovu vrozenou plachost a ochromující strach z neznámého. Vylákat ho z hlubin je takřka nemožné. Teprve nečekaná ztráta lampionu strašpytla vyburcuje k odvážné expedici za hranice vlastního teritoria a navrstvených obav. Úžasný objev nadzemního prostoru s nejroztodivnějšími barvami, chutěmi a vůněmi představuje srozumitelnou metaforu – vždyť mnozí malí i velcí zbytečně uvázli v úzkostných stereotypech, pod nimiž se krčí přiznané i potlačované touhy. Univerzální vyznění krtkovy výpravy za světlem potvrzuje skutečnost, že autorská kniha Terezy Šedivé vyšla souběžně v londýnském nakladatelství Thames & Hudson a v legendární edici Les Albums du Père Castor pařížského Flammarionu – navíc v době pandemie, která sužuje celou planetu.

Tereza Šedivá (1988) absolvovala sociální pedagogiku na PdF MU a poté ji zájem o výtvarnou tvorbu přivedl ke studiu ilustrace na University of the Arts v Londýně a na Anglia Ruskin University v Cambridgi. Navrhuje a vytváří hračky, výrobky z papíru, ve spolupráci s japonskou výtvarnicí Momoko Kudo založila designérský projekt Moles in Holes. V autorské knize pro mladší děti Životní příběh mimina s velkou hlavou (2012), jež se dočkala i divadelní adaptace, reflektuje témata jinakosti a znevýhodnění. Doprovodila leporela Jany Šrámkové Lední medvědi odcházejí za štěstím (2016) a Robina Krále Jeje, jeje, jeje, něco se mi děje! (2020).

Krtkův černobílý svět
Ilustrátor: autorka
32 nečíslovaných stran
Praha, 65. pole 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88268-38-3
Věk: (OD 4 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace