Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Kráva ŘíčanováTereza Říčanová

Autorská ilustrovaná kniha vypráví skutečný příběh o krávě, který Tereza Říčanová uzavírá větou: „S krávama je život dobrý.“ Mohli bychom namítnout, co může být na knize o tomto domácím zvířeti tak překvapivého? Víme, jak krávy vypadají, pijeme mléko, jíme jogurty, sýry, maso a výrobky z něj. Avšak za tím vším se ukrývá většině z nás překvapivá a skrytá každodennost v péči o krávu. Tereza Říčanová totiž pro většinu dětské a dospělé populace poodhaluje soužití člověka s krávou jako s živou bytostí, která obě strany ovlivňuje a obdarovává. Právě osobní zkušenost autorky prozradí, co vše stojí za chovem tohoto zvířete. Jak se pase, jak tráví (čtyři žaludky si většinou pamatujeme), jak se dojí mléko a co se z něj vyrábí. Příběh o krávě Málině má skvělou vizuální podobu, expresivně pojaté dvoustrany, detaily, jež poučí i pobaví, a dozvíme se přitom názorně o pestré i těžké práci kolem krávy ve chlévě nebo si odneseme návod, jak vyrobit sýr nebo máslo.

Tereza Říčanová (1974) vystudovala ilustraci a grafiku na VŠUP v ateliéru Jiřího Šalamouna, ve volné tvorbě se zaměřuje na malbu. S rodinou žije na statku na Vysočině. V námětech svých autorských knih vychází z křesťanských tradic a z rudimentárních venkovských prožitků, jak dokládají Kozí knížka (2005), Vánoční knížka (2006), zpěvník lidových písní Měsíček svítí (2008) nebo Velikonoční knížka (2012). Noemova archa (2010), netradiční ztvárnění biblického příběhu obohacené o zkušenost s povodní na dvoře vlastního statku, získalo ocenění Nejkrásnější česká kniha 2011, Zlatá stuha a bylo zapsáno na Čestnou listinu IBBY. V průvodci Obrazy světa (2016) se Tereza Říčanová čtrnácti rozkládacími archy navrátila k Noemově arše a k její výtvarné kompozici, abstrakci i symbolice. Album Kráva Říčanová bylo nominováno na Magnesii Literu a získalo Zlatou stuhu (2022).

Kráva Říčanová
Ilustrátor: Tereza Říčanová
64 stran
Praha, Baobab 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7515-129-2 (Baobab)
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace