Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KRÁLÍK MÁLEM KRÁLEMKlára Smolíková

Úsilí odlišit se od desítek publikací, které zareagovaly na letošní kulaté karolinské výročí, se činorodé autorce vyplatilo, protože se úkolu zprostředkovat odkaz Karla IV. nejmenším dětem zhostila účinně. Vyplašený králík Karlík, žák školy plné ušáků, se brání posměváčkům tím, že si z papíru vystřihne korunu a stoupá si s ní před zrcadlo nebo před výlohu, aby si užil aspoň chviličku sebevědomí, jehož nemá na rozdávání. Odraz ve skle ho vmžiku spojí s „otcem vlasti“ a ten pak s Karlíkem rozmlouvá o tom, co vše z hodnot ceněných ve čtrnáctém století přetrvalo do současnosti, která si na feudály hraje leda ve školním divadélku – a bohužel i v přezíravostech nebo při šikaně. V čem však tkví skutečná urozenost mocných? Pro majestát krále je nejdůležitější nosit královské ctnosti v srdci, aby už dotyčnému nespadlo do kalhot, a tím se stát hrdinou svého příběhu.

Klára Smolíková (1974) studovala na katedrách estetiky a teorie kultury na FF UK. Píše knížky pro děti (Knihožrouti, 2016, Spolkla mě knihovna, 2017, Cha, cha, chá, zasmál se Mordechaj, 2020) a scénáře ke komiksům (Viktorka a vesmírná dobrodružství, 2014, Husův dům, 2015), počítačovým hrám i večerníčkům (Vynálezce Alva, 2012), spolupracuje s dětskými časopisy. Ve své tvorbě často kombinuje edukativní prvky se zábavnými. Připravila výstavu KOMenský v KOMiksu v Národním pedagogickém muzeu.

Kateřina Čupová (1992) je česká komiksová scenáristka a výtvarnice, ilustrátorka a animátorka. Své krátké komiksy, za které získala již dvě ceny Muriel, otiskuje v časopisech a sbornících jako AARGH!, Bublifuk či Vějíř, velkou řadu svých prací uveřejňuje na internetu, kde je aktivní i pod přezdívkami Chechula a faQy. Knižně autorsky debutovala rozsáhlou komiksovou adaptací divadelní hry Karla Čapka R.U.R. (2020), která se již dočkala překladu do několika světových jazyků – turečtiny, korejštiny, španělštiny, italštiny a francouzštiny.

KRÁLÍK MÁLEM KRÁLEM
Ilustrátor: Kateřina Čupová
48 stran
Praha, Fragment 2016
ISBN:978-80-253-2886-6
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace