Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KRAJINY DOMOVAVáclav Cílek

„Být v krajině“ znamená pro našeho předního geologa a esejistu „chodit, hledat a dívat se“. Stačí ji pouze považovat za neobyčejnou a ona se přizpůsobí – pak v ní objevíme i skryté hlubiny sebe sama. Ve zvlněném prostoru, který v české kotlině a moravských úvalech doznal úchvatné rozmanitosti, se 46 ilustrovaných toulek Václava Cílka zaměřuje na zajímavosti domovského oboru a poukazuje na tajuplný ráz a mentalitu horopisných útvarů. Daleko od hlučícího davu turistů nás sice ještě můžou postrašit billboardy, nicméně vyváží je autorovo pokorné poutnictví, jakým vynikali Thoreau či Wordsworth, protože velcí duchové se obejdou bez obřích plenérů – vystačí si s rozlohou naší vlasti. Tento veřejný prostor sice text dětem nijak neidealizuje („Stýkám se se starosty… a je mi jasné, kteří z nich využili svobody a dotace k tomu, aby si nakradli, a kteří chtěli zvelebit svoji obec…“), avšak nenásilná popularizace uměleckonaučné látky se tvůrci daří i díky poetice blízké skácelovskému obrazu světa. A coby nápaditý fejetonista vede Cílek dospívající k vlastnímu názoru, posiluje jejich vnímavost, vědomí posvátnosti a hrdosti.

Václav Cílek (1955), laureát Ceny Toma Stopparda za knihy Krajiny vnitřní a vnější (2002) a Makom – kniha míst (2004), v dětství pobýval v Tanzanii. Vystudoval geologii na Př. F. UK, zabýval se klimatologií a vývojem krajiny. V letech 2004– 2012 vedl Geologický ústav AV ČR. Tematikou přírody a postavení člověka v ní se zabývá v žánrově syntetických pojednáních Dýchat s ptáky (2008), Krajina z druhé strany (2009), Archeus (2010), Prohlédni si tu zemi (2012) či Krása je rozmanitost plazů (2013, spoluautor). Vytvořil řadu popularizačních projektů pro rozhlas a televizi. Šíři pole jeho působnosti dokumentují studie Borgesův svět (2007) nebo antologie zenové poezie Mrtvá kočka (1992). Za Krajiny domova obdržel Zlatou stuhu 2013 v kategorii literatura faktu.

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

KRAJINY DOMOVA
Ilustrátor: Renáta Fučíková
224 stran
Praha, Albatros 2013
ISBN:978-80-00-03335-8
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace