Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KOMODOPetr Sís

Název autorské knihy Petra Síse Komodo budí slibné dobrodružné asociace, poněvadž milovníci zeměpisu mají okamžitě jasno: přeplavíme se v ní až do tropické Indonésie. Vizuální formou se ve svazku naplňuje jedno dětské přání, které se rodiče rozhodli neoslyšet, když se vypravili na odlehlý ostrov, aby synek mohl na vlastní oči spatřit komodského draka –„ ještěra z čeledi varanovitých s ostrými drápy a hrůzostrašnými čelistmi“. Výsledkem expedice nebude čtenář přihlížející vývoji z bezpečné vzdálenosti středoevropské kotliny zklamán, a navíc si ji jako u všech výtvarníkových děl znovu vychutná s řadou detailních hříček a odkazů. S pousmáním se tak může vypravit do pokojíčku plného draků, kteří jsou zavěšeni na stropě i v rámech, na předložce, v hračce na klíček, v knihovně i na chlapcově tričku. To už se tak stává, když jako malí naprosto propadneme snění.

Petr Sís (1949) je světově proslulým ilustrátorem a autorem knih pro děti. Působil jako hudební publicista, novinový kreslíř, autor filmových plakátů a obalů hudebních desek. Studoval na Royal College of Art v Londýně a pražské VŠUP. V rámci nabídky výboru olympijských her v Los Angeles natočit animovanou sportovní znělku odcestoval v roce 1982 do USA, kde s rodinou žije dodnes. Je autorem více než pětadvaceti autorských knih pro děti (mj. Madlenka, 2000, Tři zlaté klíče, 2001, Hrej, Mozarte, hrej, 2006) a mládež (Tibet: Tajemství červené krabičky, 1998, Strom života, 2003, Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, 2007) a přibližně šedesát dalších knih ilustroval. Je držitelem Ceny Hanse Christiana Andersena (2012). Věnuje se také filmové animaci a nástěnným malbám. Příběh skromného hrdinství Nicholase Wintona ho oslovil zcela náhodou, když během procházky Prahou se svým synem narazil v Národním muzeu na oslavu Wintonových stých narozenin.

KOMODO
Ilustrátor: Petr Sís
36 nečíslovaných stran
Praha, Labyrint / Raketa 2016
ISBN:978-80-86803-41-8
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace