Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KOČKY A JINÉ PŘÍBĚHY O STRACHUMilada Mašinová

Pětice povídek doplněná novelou o jednookém bijci koček vrhá do chřtánu děsu lidské trosky na prahu dospělosti, s nimiž se osud věru nemazlil. Prózy Milady Mašinové tudíž vyžadují čtenáře-vrstevníka – snad pouze dočasně – zjitřeného pocitem, že když svět není fér, je namístě se utápět v hlubinách bezvýchodna. Ale co když je to jen sebeklam? Jakkoli v knize pozorujeme sirotky z útulků či mladistvé těhotné, sourozence zemřelých nebo trosečnici plavící se s pomatencem, defilují před námi postavy fatálně neschopné citu, kterého se jim nikdy nedostalo, takže ho ani nikomu nepředají. Tragický chlad vykresluje začínající autorka přepjatými gesty, inspirovanými u dobových hororů Hoff manna, Poea či Maupassanta, a naladění v barvách „emo“ povzbuzují i tóny doprovodných ilustrací: čerň a paleta šedé, sem tam žíhnutá ledově zelenou. Nevábné skvrny na tváři předválečného zlatého věku se tu proplétají s dneškem natolik odcizeným, že současná mládež osamělá v davu by měla urychleně přemýšlet, jak to změnit.

Milada Mašinová (1988) dokončuje studia scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU a zároveň pracuje v Centru tvorby pro děti a mládež České televize. Debutovala libretem ke komiksové trilogii Mor (vyšla zatím dvě alba, 2015 a 2016, s P. J. Stibitzovou), v níž sleduje dospívající hrdinku uvrženou se členy rodiny do klaustrofobní karantény. Mezi jejími školními pracemi vyniká prozaická etuda Zvíře (2012).

Petra Josefína Stibitzová (1988) absolvovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Kreslila trojdílný komiks Mor (2016–2017) Milady Mašínové a Pajasan (2016) Vratislava Brabence. Ilustrovala Tajemství Oblázkové hory (2018) Báry Dočkalové i předchozí pohádkové ptačí knihy Holub Kolumb a Holub Pírko. Jejím posledním opusem je komiks Sidonie (2021, scénář Tereza Srbová).

KOČKY A JINÉ PŘÍBĚHY O STRACHU
Ilustrátor: Petra Josefína Stibitzová
152 stran
Praha, Argo 2016
ISBN:978-80-257-1677-9
Věk: (15+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace