Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KNIHOŽROUTI 2 – KAM ZMIZELA ŠKOLNÍ KNIHOVNA?Klára Smolíková

Pokračování osudů Aleše a Zorky, teď už novopečených druháků, zavádí malé zvědavce do jemně nadsazeného prostředí, kde lidé kolem knih konají bohulibé dílo málem srovnatelné s činy filmového bibliobijce Flynna Carsena. Koneckonců ve městě, kde se čtenářství považuje za stejně přirozené jako dýchání, náruživě čte a k četbě vybízí nejen nový pan učitel, ale do stránek na chodbách fascinovaně hledí i puberťačky z osmičky či školník uvelebený za garáží. Opět se tím potvrzuje, jak záslužně literatura otevírá člověku hlubiny poznání – musí se však užívat se zdravým rozumem. Zkušená autorka vede v patrnosti, že když knihomola jeho záliba příliš pohltí, mohl by si uškodit, a proto oba detektivy provázené knihožroutským skřítkem Edou pověřuje úkolem vypátrat, kam se přes prázdniny ztratila školní knihovna i s jejich bývalou třídní.

Bára Buchalová (1975) je výtvarný autodidakt. Spolupracuje s Českým rozhlasem (grafika Webíku rádia Junior), Sluníčkem a revuí Bublifuk. Se spisovatelkou Danielovou Krolupperovou získaly Cenu učitelů SUK 2006 za prózu M. D. Rettigová – Tajný deník její schovanky. Kromě obou svazků Knihožroutů kresbami doprovodila např. reedici pohádky Z. K. Slabého Dášenka a Pumrplík (2015) či zpěvník Ať žijí duchové! (2017) podle scénáře Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

KNIHOŽROUTI 2 – KAM ZMIZELA ŠKOLNÍ KNIHOVNA?
Ilustrátor: Bára Buchalová
72 stran
Praha, Triton 2017
ISBN:978-80-7553-329-6
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace