Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Kluk v ohniMarka Míková

Franta si po vyučování vyřizuje účty s klukem, který se mu pořád posmívá. Přepral by ho, nebýt velkého bílého psa se skoro lidskýma očima. Utíká domů a tam ho čeká další boj: malý bráška zapálil ve stodole pytel slámy. Franta ho chce uhasit, a už je celý v plamenech. Na dlouhou dobu se ocitne v nemocnici s těžkými popáleninami po celém těle. Blouzní v horečkách, mluví s kapustňákem, bojuje s hady a draky, topí se v mlze, v hlavě mu znějí hlasy jednotlivých členů rodiny a mezitím probleskuje realita v podobě občasných návštěv a útržků hovorů, kterým Franta nerozumí. Příběh odvážného desetiletého chlapce se zakládá na skutečné události a autorka jej psala jako povzbuzení pro všechny kluky a holky, kteří čelí těžkým životním výzvám, aby se nevzdávali a bojovali ze všech sil. Celostránkové ilustrace záměrně potlačují vyjádření smutku, expresivně zachycují snové výjevy včetně postavy titulního protagonisty.

Marka Míková (1959) je všestranná umělkyně, spisovatelka, hudebnice, (loutko)herečka. Absolvovala obor režie a dramaturgie loutkářství na DAMU, pracuje jako režisérka v divadlech Minor a Lampion (adaptace Karafiátových Broučků, 2018), věnuje se rovněž dabingu. Její prozaická prvotina Roches a Bžunda s ilustracemi Juraje Horvátha byla oceněna jako Nejkrásnější česká kniha 2002. Vypravěčsky neotřelá próza JO537 (Zlatá stuha 2010) byla podobně jako Knihafoss (2007), Mrakodrapy (2012) a Škvíry (2014) nominována na cenu Magnesia Litera. Ocenění nicméně získal až příběh o lásce v době pandemie, nazvaný Kabát a kabelka (2021) s ilustracemi Galiny Miklínové.

Jakub Bachorík (1994) absolvoval ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP. Své nejvýraznější práce publikoval v roce 2021: diplomovou práci NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie, pérovky v knize Kateřiny Přidalové Co je vlastně design? (Zlatá stuha 2022), pro Paměť národa nakreslil jeden z příběhů komiksové knihy Odsunuté děti a pro Meander leporelo Strašidýlka Egona Bondyho.

Kluk v ohni
Ilustrátor: Jakub Bachorík
48 stran
Praha, Cesta domů 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88126-81-2 (Cesta domů)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace