Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KLUCI NETANČEJ!Olga Stehlíková

Básnířka Olga Stehlíková se na poli prózy pro děti a mládež uvedla novelou z kurzů baletu, což je chvályhodné, protože knihy a filmy z tanečního prostředí se k nám dostávají spíš v překladech z cizích jazyků. Tomáš navštěvuje baletní školu samorostlé, a přitom spravedlivé ruské choreografky. Když jeho koníček vyjde ve třídě najevo, spolužáci ho vystaví posměchu, ne-li šikaně. Nevraživosti se vrší, do hry vstupují první milostná vzplanutí, závist i touha uspět ve vrcholné baletní soutěži. Střídavé promluvy jedenáctiletého hrdiny a jeho taneční partnerky vyznívají věrohodně i z toho důvodu, že autorka dokáže proplouvat sexistickými narážkami a jinakostí dalších postav z tohoto prostředí. K přednostem textu patří také fakt, že čtenáři detailně přiblíží světoznámý balet Louskáček Pjotra Iljiče Čajkovského. Ilustrace Lukáše Fibricha působí zprvu takřka nepatřičně, ale nakonec vtipně vystihnou všudypřítomnou soutěživost.

Olga Stehlíková (1977) vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK. Působí jako redaktorka a literární publicistka. Byla editorkou revue Pandora, redaktorkou on-line almanachu Wagon a magazínu Ravt (webového pandánu obtýdeníku Tvar). Spolupracuje s Českým rozhlasem. Roku 2014 vydala básnický debut Týdny (Magnesia Litera 2015). Její sbírka Vejce/Eggs vyšla v roce 2017 spolu se stejnojmennou deskou s hudbou Tomáše Brauna. V roce 2018 publikovala sbírku Vykřičník jak stožár. Prózou Kluci netančej! poprvé oslovuje dětské čtenáře.

Lukáš Fibrich (1974), absolvent FAMU a VŠUP, přispívá do komiksových revuí AARGH! a Bublifuk. Ze spolupráce s časopisem ABC vytěžil komiksová alba Mourrison (2006) a Mourrison 2, hrdina bez kázně a hany (2010). Komickou zkratku na poli historiografie předvedl v ilustracích k románu Kláry Smolíkové H. U. S. – Hus úplně světovej (2015) a v seriálu Obrázky z moderních československých dějin 1945–1989 (2016; libreto Jiří Černý, cena Muriel za nejlepší původní komiks).

KLUCI NETANČEJ!
Ilustrátor: Lukáš Fibrich
136 stran
Praha, Portál 2019
ISBN:978-80-262-1440-3
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace