Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KLUB DIVNÝCH DĚTÍPETRA SOUKUPOVÁ

Franta musí chodit o berlích, Katku trápí obezita, Mila je trochu autistická a Petr je na svůj věk menšího vzrůstu a v noci ho sužují strachy a nespavost. Různě staré děti s různými hendikepy žijí stranou svých vrstevníků a snadné to nemají ani doma, takže bývají nejradši o samotě. Shodou náhod se ale začnou potkávat na zapadlém místě městského parku a nacházet k sobě cestu. Nejednoduché přátelství závisející i na tom, jak budou děti ochotné a schopné překonávat samy sebe a své úzkosti a pohodlnosti, prověří především dobrodružný útěk z domova, který nesourodou čtveřici zavede do opuštěného tábora v lesích. Petra Soukupová jejich příběhy popisuje svým typickým lakonickým stylem, přičemž děj sleduje střídavě očima každého z nich. Vypráví nesentimentálně, ale s pochopením pro své outsidery, kteří navíc nejsou vyloženě kladnými hrdiny; na to jsou jejich povahy příliš komplikované. I když kniha nemá jednoznačný happy end, slibuje všem svým hrdinům alespoň naději na (společné) lepší časy. Ilustrace Nikoly Logosové zachycují momentky a artefakty děje a vesměs se vyhýbají zobrazení hlavních hrdinů.

Petra Soukupová (1982) absolvovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Scenáristicky se podílela na televizních seriálech Comeback (2008–2010) a Kosmo (2016). Jako prozaička na sebe upozornila už debutem K moři (2007, Cena Jiřího Ortena) a povídkovým triptychem Zmizet, jenž byl v rámci cen Magnesia Litera 2010 vyhlášen Knihou roku. Jedna z povídek triptychu Na krátko byla v roce 2018 podle autorčina scénáře zfilmována režisérem Jakubem Šmídem. Dětem adresovala příběh Bertík a čmuchadlo (2014), kde z chlapeckého hlediska zobrazila komplikované rodinné vztahy. Zápletka prózy pro starší děti Kdo zabil Snížka? (2017) je volně propojena s románem pro dospělé Nejlepší pro všechny (2017).

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Věnuje se knižní ilustraci a autorským knižním projektům. Za cestovní deník
New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, např. Předvečer svatého Mikuláše (2017) Lukáše Csicselyho, Klub divných dětí (2019) Petry Soukupové nebo uměleckonaučnou
knihu Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) Petra Svobodného a kol.

KLUB DIVNÝCH DĚTÍ
Ilustrátor: Nikola Logosová
216 stran
Brno, Host 2019
ISBN:978-80-275-0129-8
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace