Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KLUB DIVNÝCH DĚTÍPETRA SOUKUPOVÁ

Franta musí chodit o berlích, Katku trápí obezita, Mila je trochu autistická a Petr je na svůj věk menšího vzrůstu a v noci ho sužují strachy a nespavost. Různě staré děti s různými hendikepy žijí stranou svých vrstevníků a snadné to nemají ani doma, takže bývají nejradši o samotě. Shodou náhod se ale začnou potkávat na zapadlém místě městského parku a nacházet k sobě cestu. Nejednoduché přátelství závisející i na tom, jak budou děti ochotné a schopné překonávat samy sebe a své úzkosti a pohodlnosti, prověří především dobrodružný útěk z domova, který nesourodou čtveřici zavede do opuštěného tábora v lesích. Petra Soukupová jejich příběhy popisuje svým typickým lakonickým stylem, přičemž děj sleduje střídavě očima každého z nich. Vypráví nesentimentálně, ale s pochopením pro své outsidery, kteří navíc nejsou vyloženě kladnými hrdiny; na to jsou jejich povahy příliš komplikované. I když kniha nemá jednoznačný happy end, slibuje všem svým hrdinům alespoň naději na (společné) lepší časy. Ilustrace Nikoly Logosové zachycují momentky a artefakty děje a vesměs se vyhýbají zobrazení hlavních hrdinů.

Petra Soukupová (1982) absolvovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Scenáristicky se podílela na televizních seriálech Comeback (2008–2010) a Kosmo (2016). Jako prozaička na sebe upozornila už debutem K moři (2007, Cena Jiřího Ortena) a povídkovým triptychem Zmizet, jenž byl v rámci cen Magnesia Litera 2010 vyhlášen Knihou roku. Jedna z povídek triptychu Na krátko byla v roce 2018 podle autorčina scénáře zfilmována režisérem Jakubem Šmídem. Dětem adresovala příběh Bertík a čmuchadlo (2014), kde z chlapeckého hlediska zobrazila komplikované rodinné vztahy. Zápletka prózy pro starší děti Kdo zabil Snížka? (2017) je volně propojena s románem pro dospělé Nejlepší pro všechny (2017).

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Věnuje se knižní ilustraci, grafice, plakátům a autorským knižním projektům, spolupracuje s časopisem Raketa, vytváří hudební plakáty pro Meet Factory. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, např. Předvečer svatého Mikuláše (2017) Lukáše Csicselyho, román Klub divných dětí (2019) a jeho pokračování Divné děti a smutná kočka (2023) Petry Soukupové nebo uměleckonaučnou knihu Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) Petra Svobodného a kol., za niž získala Zlatou stuhu. V loňském roce získala cenu Czech Grand Design za ilustrace výboru básní Vítězslava Nezvala Dívám se na svět kukátkem (2023, editor Petr Šrámek).

KLUB DIVNÝCH DĚTÍ
Ilustrátor: Nikola Logosová
216 stran
Brno, Host 2019
ISBN:978-80-275-0129-8
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace