Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KIKO A TULIPÁNMarkéta Pilátová

V pokračování pohádky o japonské holčičce Kiko zavádí Markéta Pilátová hrdinku na zámek ve Velkých Losinách u Šumperka, který sama důvěrně zná z dětství. Tatínek, „doktor knih“ a restaurátor, se tu cele věnuje dalšímu tajuplnému svazku a místní zámecká zahrada se pro osamělou dívenku, jejíž kamarádi zůstali v Kroměříži, stává prostorem pro hry a fantazie. Při večerních toulkách se jí s mnohým svěří oživlí trpaslíci a zvědavost ji zavede až k ušlechtilé Archivářce. Skládačky origami a zejména jejich mistrovská varianta – květinová koule kudusama, jejíž výrobu Kiko tak soustředěně ovládá – sehrají podstatnou roli v souboji s Pánem neživých věcí, který kolem sebe šíří zlo a v daleké minulosti pohltil moudrost léčivých bylin i s kořenářkami.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP v Olomouci. Působila jako novinářka a překladatelka, jako lektorka češtiny v Brazílii a Argentině načerpala inspiraci i pro literární tvorbu. Píše pro dospělé i pro děti, v dětských prózách s oblibou rozvíjí téma jinakosti. Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy o japonské holčičce Kiko a tajemství papírového motýla (2010), Kiko a tulipán (2016) či Kiko a princezna z tundry (2020). Napsala také trojici gorilích příběhů, inspirovaných osudy slavné gorily jménem Moja z pražské zoo (Gorilí táta, 2013; Co vyprávěla gorila, 2019; Gorilí táta v Africe, 2021).

Daniel Michalík (1974) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Jako sklář vystavoval v Praze i v Japonsku, věnuje se však převážně grafickému designu, volné tvorbě a knižní ilustraci. Ilustroval řadu knih Markéty Pilátové, pro nakladatelství Meander sérii o japonské dívence Kiko putující po českých hradech a zámcích 2010, 2016, 2020 (ocenění White Ravens), knížku o origami Papírový Pepíno 2017, nejnověji krátkou prózu Veverka z Vamberka 2021, a rovněž „gorilí vyprávění“ vydávané v nakladatelství Novela Bohemica (Gorilí táta, 2013, Co vyprávěla gorila, 2019, Gorilí táta v Africe, 2021).

KIKO A TULIPÁN
Ilustrátor: Daniel Michalík
72 stran
Praha, Meander 2016
ISBN:978-80-87596-89-0
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace