Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Kiko a princezna z TundryMarkéta Pilátová

Třetí díl série o japonské holčičce Kiko, kterou tatínkova restaurátorská profese zavála na Moravu, opustí hned zkraje noblesní sály zámku v Javorníku i secesní Tančírny a přenese čtenáře s hrdiny příběhu na mechové stezky sibiřské tundry k exotickým Něncům. Pouť za kočovnými předky mongolské dívky Alim je posvěcena všemi silně zaneprázdněnými rodiči, kteří nejsou schopni dětem dopřát jinou prázdninovou zábavu. Etnicky i sociálně pestrý trojlístek přátel tvořený Kiko, Alim a českým tlouštíkem Milanem doplňuje duch legionářského rozvědčíka. Právě jeho deník popisující anabázi našich legií z Vladivostoku do Prahy vyburcuje dětskou zvědavost. Při společném jídle rukama z jednoho hrnce a při nocování v čumě se ukáže, že odlišnosti aktéry patřičně obohacují. Náměsíčnost umožní Kiko na radu bájné princezny z tundry zapojit do boje opět i skládanky origami a utkat se s nespravedlností a osamělostí. Ilustrace Daniela Michalíka dělí rovnoměrně pozornost mezi dětské postavy v reálném prostředí a mezi kouzelné bytosti tajgy, a pomáhají tak scelit svět lidí, zvířat, snů a mýtů.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP v Olomouci. Působila jako novinářka, překladatelka a lektorka češtiny. Píše pro dospělé i pro děti.
Pohádkovými prvky jsou prodchnuty její knihy o japonské holčičce Kiko. Napsala také trojici příběhů, inspirovaných osudy slavné gorily z pražské zoo (Gorilí táta, 2013; Co
vyprávěla gorila
, 2019; Gorilí táta v Africe, 2021). Bába Bedla a dívka na hřebeni volně navazuje na příběh z konce druhé světové války nazvaný Bába Bedla (2021, zařazen
do mezinárodního katalogu The White Ravens).

Daniel Michalík (1974) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Jako sklář vystavoval v Praze i v Japonsku, věnuje se však převážně grafickému designu, volné tvorbě a knižní ilustraci. Ilustroval řadu knih Markéty Pilátové, pro nakladatelství Meander sérii o japonské dívence Kiko putující po českých hradech a zámcích 2010, 2016, 2020 (ocenění White Ravens), knížku o origami Papírový Pepíno 2017, nejnověji krátkou prózu Veverka z Vamberka 2021, a rovněž „gorilí vyprávění“ vydávané v nakladatelství Novela Bohemica (Gorilí táta, 2013, Co vyprávěla gorila, 2019, Gorilí táta v Africe, 2021).

Kiko a princezna z Tundry
Ilustrátor: Daniel Michalík
88 stran
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-136-5
Věk: (OD 8 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace