Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Kiko a princezna z TundryMarkéta Pilátová

Třetí díl série o japonské holčičce Kiko, kterou tatínkova restaurátorská profese zavála na Moravu, opustí hned zkraje noblesní sály zámku v Javorníku i secesní Tančírny a přenese čtenáře s hrdiny příběhu na mechové stezky sibiřské tundry k exotickým Něncům. Pouť za kočovnými předky mongolské dívky Alim je posvěcena všemi silně zaneprázdněnými rodiči, kteří nejsou schopni dětem dopřát jinou prázdninovou zábavu. Etnicky i sociálně pestrý trojlístek přátel tvořený Kiko, Alim a českým tlouštíkem Milanem doplňuje duch legionářského rozvědčíka. Právě jeho deník popisující anabázi našich legií z Vladivostoku do Prahy vyburcuje dětskou zvědavost. Při společném jídle rukama z jednoho hrnce a při nocování v čumě se ukáže, že odlišnosti aktéry patřičně obohacují. Náměsíčnost umožní Kiko na radu bájné princezny z tundry zapojit do boje opět i skládanky origami a utkat se s nespravedlností a osamělostí. Ilustrace Daniela Michalíka dělí rovnoměrně pozornost mezi dětské postavy v reálném prostředí a mezi kouzelné bytosti tajgy, a pomáhají tak scelit svět lidí, zvířat, snů a mýtů.

Markéta Pilátová (1973) vystudovala romanistiku a historii na FF UP a poté se věnovala publicistice, překladatelství a výuce češtiny v Brazílii a Argentině, odkud čerpala inspiraci i pro své prózy. Její knihy pro děti se vyznačují funkčním propojením pohádkových prvků s problémy globálního soužití v 21. století, např. v příbězích Víla Vivivíla a stíny zvířat (2009), Víla Vivivíla a piráti jižního moře (2010), Kiko a tajemství papírového motýla (2010), Jura a lama (2012), Kiko a tulipán (2016) a Papírový Pepíno (2018). Zpověď o hledání zvířecí identity Co vyprávěla gorila (2019) získala Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro mládež.

Daniel Michalík (1974) absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Zpočátku se věnoval hlavně užitému umění v oboru sklářství, od roku 2005 se zabývá grafickým designem a knižní ilustrací. Kresbami doprovodil knížky Markéty Pilátové o dívence Kiko i skřítku Pepínovi, její prózy z pražské zoo Gorilí táta (2013) a Co vyprávěla gorila a také Poetický slovníček dětem v příkladech (2012) Radka Malého.

Kiko a princezna z Tundry
Ilustrátor: Daniel Michalík
88 stran
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-136-5
Věk: (OD 8 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace