Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Když se klíčovou dírkou rozlije tmaDavid Košťák

Pohádka na dobrou noc, pusa na čelo od maminky – ale Tomášovi se dneska ještě vůbec nechce spát! Dobrodružství v dětském pokoji teprve začíná, spolu s kapkami neznámého původu… To se klíčovou dírkou vlévá do pokoje tma, podruhé zase přikapává měsíční světlo, jež oživuje věci, a nakonec neznámý šum rozproudí hovor s chuchvalcem prachu pod postelí. Silně imaginativní pohádkový příběh asociativně řetězí jednu nevšední představu za druhou a spontánně vtahuje do netušeného děje také malé čtenáře. Nečekané dětské nápady jsou pojmenovány prostřednictvím svěžích metafor a neotřelých přirovnání. Strachu, který se s příchodem tmy přirozeně
dostaví, čelí vyprávění odzbrojujícím humorem – domnělé strašidlo totiž šišlá. Než se dětská mysl zklidní před spaním, vydá se ještě na noční pouť mezi tančící hvězdy a zažije malý horor s kousavým svetrem. Záchranou je maminčina kouzelná pusa, která má ochranitelskou moc. Krátkým textem se prolínají mimořádně hojné ilustrace upomínající na dětské kresby barevnými pastelkami.

David Košťák (1991), absolvent oboru teorie a kritika na pražské DAMU, v současnosti působí jako dramaturg Švandova divadla a nezávislého Divadla Letí. Věnuje se také autorské a překladatelské tvorbě. Píše divadelní hry pro různé divácké skupiny, pracuje s výrazným metaforickým jazykem, inklinuje k magickému realismu.

Anna Kulíčková (1992) vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a následně grafický design na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Pro nakladatelství Meander ilustrovala několik titulů pro děti, zejména leporel. Kniha Když se klíčovou dírkou rozlije tma vznikla na základě její oceněné diplomové práce, kterou obhájila v roce 2018.

Když se klíčovou dírkou rozlije tma
Ilustrátor: Anna Kulíčková
72 stran
Praha, Knižní stezka k dětem / Meander 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-11-03493-1
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace