Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KDYŽ JEŠTĚ CHODIL PÁN JEŽÍŠ S PETREM PO SVĚTĚTomáš Vondrovic

Postava laskavého Pána Ježíše, který společně se svatým Petrem putuje světem, se objevila už v pohádkách Boženy Němcové. Před necelým stoletím se k nim vrátil katolický kněz Julius Košnář a právě z jeho knížky vychází ve svém převyprávění Tomáš Vondrovic. Vybral si dvanáct pohádek, v nichž moudrý Ježíš uštědřuje lekce nejen závistivcům, nadutcům, sobcům a lenochům, ale i pošetilému a pochybovačnému Petrovi. Ten si dokonce na vlastní kůži vyzkouší, jak těžké je být Pánem Bohem a nést břímě zodpovědnosti za celý svět. Pohádky s jemným humorem přibližují obtíže stvořitelské práce v podobenstvích o tom, jak vznikly houby, jak přišly na svět včely a k čemu slouží svatojánské mušky. Vděčné čtenáře a posluchače si najdou především mezi těmi, kdo nemají „nepozorná srdce“. Doslovné ilustrace Markéty Vydrové odkazují k naivitě a bezprostřednosti lidových vyprávění.

Tomáš Vondrovic (1948) absolvoval teatrologii na FF UK a režii na JAMU, působil jako režisér edice mluveného slova v Supraphonu, jako dramaturg Divadla na Vinohradech, scenárista a překladatel. Režíroval řadu audionahrávek knižních děl včetně literatury pro děti (Eduard Štorch, Václav Čtvrtek, Eduard Petiška). Vytváří písňové texty a prózy pro dospělé (např. Otlučený zázrak, 2010). Napsal desítky veršovaných textů k leporelům pro nejmladší čtenáře. Výsledkem jeho adaptačních aktivit jsou svazek rytířských příběhů Parsifal a kolekce pohádkových vyprávění Když chodil Pán Ježíš s Petrem po světě (obojí 2017).

Markéta Vydrová (1968) studovala zahradní a krajinnou architekturu na VŠZ, avšak převážila u ní touha věnovat se knižní ilustraci. Jejím prvním ilustrátorským počinem byla kniha veršů pro děti Na co hrají varani (2004, s manželem Danielem Vydrou). Výtvarně doprovodila stovku knížek pro děti nebo učebnic – obvykle spolupracuje s Martinou Drijverovou, Milošem Kratochvílem, Danielou Krolupperovou, Davidem Laňkou a Zuzanou Pospíšilovou.

KDYŽ JEŠTĚ CHODIL PÁN JEŽÍŠ S PETREM PO SVĚTĚ
Ilustrátor: Markéta Vydrová
72 stran
Praha, Triton 2017
ISBN:978-80-7553-239-8
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace