Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Když dá husa huse pusuRobin Král

Už na první pohled potěší toto harmonikové leporelo s ruční vazbou v plátně rozvernými ilustracemi, které propojují kresbu s koláží – a na pohled druhý neméně rozpustilými verši. Sehraná autorská dvojice probírá příbuzenské vztahy i rozličné rodinné konstelace na příkladech personifikované zvířeny, což jí dává prostor pro nenápadné poučení o jménech příslušných samců, samic a jejich mláďat. Zvířecí rodinky s dovádějícími potomky, starostlivými rodiči a obětavými prarodiči se tolik podobají těm lidským. A přece autoři jejich soužití neidealizují: vedle nezbedných prasátek a vyjících vlčat předvádějí jak machistického kohouta po boku utahané slepice či chorobně žárlivého berana, tak modernější pojetí pospolitosti s přerozdělením tradičních rolí. Vtipná iniciace do problematiky rodičovství nabízí skvělou příležitost k rozpravě o lásce, zodpovědnosti a respektu, jež jsou nezbytným předpokladem domácího štěstí.

Robin Král (1981), absolvent estetiky na FF UK a scenáristiky na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, v současnosti vyučuje tvůrčí psaní. Básník a textař spolupracující např. s Divadlem Spejbla a Hurvínka a kapelou Toxique překládá rovněž z angličtiny (Roald Dahl, Paul McCartney, Gertruda Steinová). Vytvořil sérii subtilních příběhů pro edici Mikroliška nakladatelství Běžíliška i řadu leporel s brilantní metrikou verše, mj. Ferdinande! (2013), Rekomando (2015) nebo Tonča a Krasojezdec (2019). Za vzorkovník pokročilých básnických forem Vynálezárium (2015) obdržel Magnesii Literu a Zlatou stuhu.

Andrea Tachezy (1966) vystudovala ateliér animovaného filmu na VŠUP. Ilustrátorské činnosti se intenzivně věnuje od roku 2005. Dosud doprovodila na čtyři desítky knih převážně pro nejmenší, pro něž vytváří také nápadité papírové, dřevěné a textilní hračky nebo dekorace. Za trojrozměrné leporelo Ferdinande! (2013, Čestná listina IBBY 2016) s verši Robina Krále, za ilustrace k pohádce Ivana Binara Bořivoj a blecha Fló (2014) a za koláže ke knize Jany Šrámkové Dům číslo 226 (2017) získala Zlatou stuhu. Mládež upoutala ilustracemi k detektivce Tormoda Haugena Zeppelin (2019).

Když dá husa huse pusu
Ilustrátor: Andrea Tachezy
12 nečíslovaných stran
Praha, Běžíliška 2020
dětské skládanky a leporela
ISBN:978-80-88360-04-9
Věk: (OD 3 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace