Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KDO ZABIL SNÍŽKA?PETRA SOUKUPOVÁ

Martina si přeje psa, ale namísto vysněného zvířecího parťáka získává nezvladatelného a ke všemu ještě hluchého voříška, který se toulá, plení vesnické kurníky, děsí mrňata a při jedné z eskapád přijde o oko. Po nálezu Snížkova mrtvého těla v příkopu u silnice začne dívka se stejnou urputností, s jakou si zvíře prosadila, s kamarády pátrat i po jeho vrahovi. Nevede ji k tomu pouze odvěká touha po dobrodružství, ale především smysl pro spravedlnost. Během tajných průniků za ploty sousedů spolu bezděčně rozplétají předivo mezilidských vztahů, jehož složitost desetiletá vypravěčka komentuje s působivě syrovou věcností. S přirozeností psychologických portrétů dětských i dospělých postav ladí lakonický hovorový jazyk. Zimní atmosféru detektivky, v níž jsou mrazivá zjištění vyvažována hřejivým pocitem soudržnosti rodinné i přátelské, umocňují modravé a žluté kresby a působivá grafická úprava.

Petra Soukupová (1982) absolvovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Scenáristicky se podílela na televizním sitcomu Comeback (2008–2010) a na seriálu Kosmo (2016). Jako prozaička na sebe upozornila už debutem K moři (2007, Cena Jiřího Ortena) a povídkovým triptychem Zmizet, jenž byl v soutěži o Magnesii Literu 2010 vyhlášen Knihou roku. Dětem adresovala příběh Bertík a čmuchadlo (2014), kde z chlapeckého hlediska zobrazila komplikované rodinné vztahy. Zápletka prózy Kdo zabil Snížka?, za kterou byla nominována na Magnesii Literu, je volně propojena s románem pro dospělé Nejlepší pro všechny (2017).

Tereza Ščerbová (1982) studovala výtvarnou výchovu na PedF Ostravské univerzity a ilustraci s grafikou na VŠUP. Spolupracuje s literárním měsíčníkem Host a dalšími kulturními časopisy. Ilustracemi doplnila mj. detektivní pohádku Lenky Brodecké Hledá se hvězda (2015). Za výtvarný doprovod imaginativní prózy Škvíry (2014) Marky Míkové a za ilustrace k autorské knize Krtník (2016), jež byla jejím diplomovým projektem, získala Zlatou stuhu.

KDO ZABIL SNÍŽKA?
Ilustrátor: Tereza Ščerbová
152 stran
Brno, Host 2017
ISBN:978-80-7577-226-8
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace