Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KDO SE SMĚJE NAPOSLED…Anna Novotná

V návaznosti na příručku Kdo jinému jámu kopá… dostává „druhý lehko i vážný slovník přirovnání, pořekadel a přísloví“ Anny Novotné bezmála pět set nových příležitostí ukázat, že pokladnici každého živého jazyka tvoří spojení a příměry, jejichž význam není z použitých slov plně odvoditelný. Říká se jim idiomy – a tvoří třaskavou směs, kterou má v oblibě každá poetická duše. Určité starší výrazy však bývají pro děti „španělskou vesnicí“, a tak jim autorka v hovorovějších vrstvách jazyka objasňuje provázání obecné češtiny s němčinou, kdežto ve spisovné řeči poukazuje na výpůjčky z románských jazyků či z moudrosti bible. Vysoce tvárné jsou v tomto směru části těla, zhusta pak hlavy (včetně „huby dobře proříznuté“), jakož i stav uvnitř lebky (lze například „blbnout na kvadrát“). Strany slovníku zahrnují vždy čtveřici nebo pětici hesel provázených etudami Jiřího Votruby, které zobrazení významu přetvářejí v komickou zkratku blízkou nonsensu.

Anna Novotná (1959) je redaktorka, publicistka a autorka řady naučných publikací pro děti a mládež. Nepříliš populární oblast vážné hudby přiblížila dětem v knize Opera nás baví (2005), kterou ilustracemi doprovodil Jiří Votruba. V podobném duchu úspěšná spolupráce obou tvůrců pokračovala na popularizačních titulech Divadlo nás baví (2008) a Balet nás baví (2009). Žáky základních škol upoutala vtipně pojatými příručkami Kdo jinému jámu kopá (2013) a Kdo se směje naposled (2016), díky kterým již nespletou žádné přísloví či pořekadlo.

Jiří Votruba (1946) je český malíř, grafik a ilustrátor především knih pro děti. Vystavoval na více než 50 autorských výstavách po celém světě a spolupracoval s nejvýznamnějšími českými nakladateli dětské literatury. Mezi dětmi jsou oblíbené jeho ilustrace naučných knih o hudbě Opera nás baví (2005), Prodaná nevěsta (2015), Rusalka (2017). Ilustroval i nové vydání knihy Zdeňka Svěráka Pan Buřtík a pan Špejlička (2010) nebo Malého pražského chodce (2013) Ondřeje Hníka.

KDO SE SMĚJE NAPOSLED…
128 nečíslovaných stran
Praha, Práh 2016
ISBN:978-80-7252-658-1
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace