Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KAŽDÝ MÁ SVOU LAJNU O FLORBALU, PRVNÍCH LÁSKÁCH A CENĚ VÍTĚZSTVÍPetra Dvořáková

V dnešní české literatuře věnované dospívajícím čtenářům se kupodivu málokdy objeví příběh, který se dokáže nadchnout pro sport a současně vnímá radosti i strasti jeho aktivních provozovatelů. V anglosaském prostředí by se tato próza zařadila mezi tzv. tweener – románovou tvorbu oslovující mladé na hraně mezi dětstvím a dospíváním. Jako hlavní hrdinové se v ní představují smíšená dvojčata hrající florbal a zažívající obvyklou směsici úspěchů a neúspěchů v lavici i na hřišti. Autorka si rovněž všímá předsudků o dobře situovaných rodinách a v pointě sází na sílu přátelství, solidarity a „dobrou lajnu v nás“. Zápletka nepostrádá lítý boj o pohár či tápání kolem prvních lásek a mejdanů, jenže rozchod rodičů pokaždé bolestně předznamená realitu dospělých, do níž postavy pozvolna směřují.

Petra Dvořáková (1977) vystudovala střední zdravotnickou školu a poté filozofii na MU v Brně. Krátce pracovala ve zdravotnictví, nyní působí jako publicistka a manažerka. Už za svůj debut – soubor rozhovorů Proměněné sny (2007), jenž vzbudil živý zájem úvahami na téma iluzí a deziluzí z víry – získala cenu Magnesia Litera za publicistiku. Roku 2009 vydala knihu Já jsem hlad, v níž vylíčila vlastní zápas s mentální anorexií jako „hledání, cestu a návrat k ženské duši“. První próza pro děti nazvaná Julie mezi slovy jí vynesla Zlatou stuhu 2014.

Karel Osoha (1991) studoval v Ateliéru filmové a televizní grafiky na pražské VŠUP a patří k nejvýraznějším českým komiksovým kreslířům. Za album Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci získal cenu Muriel v kategorii Nejlepší kresba. Doposud nejrozsáhlejší Osohovou komiksovou prací je trilogie Návrat krále Šumavy z let 2018–2020 (scénář Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek).

KAŽDÝ MÁ SVOU LAJNU O FLORBALU, PRVNÍCH LÁSKÁCH A CENĚ VÍTĚZSTVÍ
Ilustrátor: Karel Osoha
144 stran
Brno, Host 2017
ISBN:978-80-7577-030-1
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace