Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KAŽDÝ BULÍ NAD CIBULÍEster Stará

„Každý bulí nad cibulí,“ tvrdí Ester Stará ve stejnojmenné básnické sbírce, u níž hrozí, že čtenář bude neméně slzet, tentokrát však smíchy. Sbírka navazuje na letitou tradici hravé poezie pro děti, která se vine od Emanuela Frynty, Pavla Šruta, Jiřího Žáčka až k Radku Malému a Daniele Fischerové. V padesátce básní nalezneme subtilní jazykové hříčky i verše vycházející z běžného okruhu života dětí, přičemž výjimkou nejsou ani mikropříběhy s pointou jako např. K svátku, Pohodlný atlet, Není prales jako prales či Lekavá babička. Veselé vyznění jim často zajistí slovní hra, jako je tomu v básni Psí stroj, v níž se popisuje převratný návod na výrobu kostí. Básnířka v sobě nezapře pedagožku, takže publiku místy dopřeje i výchovnou lekci jako třeba v básni U stolu, nicméně převažují u ní verše a metafory založené na nevšedním nazírání každodennosti. Hravost sbírky posiluje karikující nadsázka výtvarníka Milana Starého.

Ester Stará (1969) absolvovala logopedii a surdopedii na pražské PedF UK a poté se věnovala pedagogické práci, z níž čerpala podněty pro literární tvorbu. Zpočátku se zaměřovala na rozvíjení komunikačních kompetencí dětí v knížkách Žežicha se nežíká (2004), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) a Povíš mi to? (2015). Didaktickou linku uplatňovala i v pohádkových příbězích A pak se to stalo! (2010), Největší přání (2017), Šedík a Bubi (2018) či Milda a Milda: Jakou barvu má radost? (2019). Pohádka Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové získala Zlatou stuhu. Řadu děl vytvořila společně s manželem, výtvarníkem Milanem Starým.

 

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000, kdy je ve svobodném povolání, spolupracuje zejména s nakladatelstvími 65. pole, Fragment, Albatros a Paseka. Jeho ilustrace provázely např. klukovské hrdiny pentalogie Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2011). Výtvarně se podílel na interaktivních knížkách Ester Staré Dům za mlhou (2013) a Ó, ó, ó, vajíčko! (2019), jež byly nominovány na Zlatou stuhu.

KAŽDÝ BULÍ NAD CIBULÍ
Ilustrátor: Milan Starý
80 stran
Praha, Paseka 2017
ISBN:978-80-7432-791-9
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace