Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

KAŽDÁ VĚC MÁ NĚCO SPOLEČNÉHO SE ŠTĚSTÍMPETR BORKOVEC

Náznaky živých tvorů a neživých předmětů, jež jsou zde stále přítomny svými otisky, barvami, vůněmi, přelévá Petr Borkovec do své sbírky básní pro děti všech věkových kategorií. Je svébytným pokračováním leporela Věci našeho života (2017) představujícím básnické miniatury propojené s každodenními niternými příběhy a vzpomínkami. Vyvstávají před námi subtilní scenerie půdních vetchých věcí, chvíle u večerního jídla, doprovázené chlapeckými sny, nebo uspávanky v rozličných veršovaných útvarech, užívajících folklórní motivy, fragmenty rozhovorů a jazykové hříčky. Neobvyklé básníkovo přemítání si dopřáváme v širokém generačním souznění a vcelku se můžeme kochat ilustracemi Martina Krkoška, vyjevujícími ve vší vážnosti panorama básníkova rodiště Louňovic pod Blaníkem (i s jeho chlapeckým portrétem), ale také vtipně glosujícími hravá říkadla. Básnická sbírka byla nominována na Magnesii Literu a dostala Zlatou stuhu (2020) v kategorii beletrie pro děti.

Petr Borkovec (1970) působil jako redaktor Literárních novin a revue Souvislosti, s nakladatelstvím a kavárnou Fra organizuje autorská čtení. Jeho přírodní a křesťansky orientovaná lyrika (Mezi oknem, stolem a postelí, Polní práce, Milostné básně) pozoruje míjení a míhání našich všedních existencí. Malé i velké čtenáře oslovuje různými formami: konceptuálním leporelem O čem sní (2016, ilustrace Andrea Tachezy) nebo ceněnou sbírkou Každá věc má něco společného se štěstím (2019, ilustrace Martin Krkošek).

Martin Krkošek (1979) studoval knižní ilustraci v ateliéru Jiřího Šalamouna a Juraje Horvátha a v ateliéru animovaného filmu Jiřího Barty na VŠUP. V roce 2007 absolvoval stáž v ateliéru grafiky u Jiřího Lindovského na AVU a v roce 2011 byl dobrovolníkem v tvůrčí laboratoři Stanica Žilina-Záriečie, s níž spolupracuje dodnes. Založil grafickou dílnu Uutěrky, kde spolu s ženou Pavlou vytváří sítotisky a malonákladové knižní tituly. Žije a pracuje v Lietavské Lúčce. Vtipnou příručku o vyjmenovaných slovech Daniely Kalinové Proč chtěl ptakopysk do Solopisk aneb Vybraná slova pro vybíravé děti (2016) doprovodil nápaditými ilustracemi.

KAŽDÁ VĚC MÁ NĚCO SPOLEČNÉHO SE ŠTĚSTÍM
Ilustrátor: Martin Krkošek
50 nečíslovaných stran
Praha, Běžíliška 2019
ISBN:978-80-907052-7-2
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace